Ograniczenie handlu w niedziele. Pora skończyć z „nową świecką tradycją”

POMORZE/MEDIA. – Pora skończyć z tą nową świecką tradycją, że w niedziele rodziny chodzą do supermarketu – powiedział szef „Solidarności” Piotr Duda. Związek walczy o wolne niedziele dla pracowników handlu. Po swojej stronie ma także organizacje pracodawców, społeczne i pozarządowe.

 

Z inicjatywy Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „Solidarność” powstał komitet obywatelski, który zajmuje się zbieraniem podpisów pod projektem ustawy ograniczającej handel w niedziele. W  komitecie obywatelskim są przedstawiciele m.in. Związku Rzemiosła Polskiego, Akcji Katolickiej, KZPRSS Społem, Polskiej Izby Handlowej, Federacja ZZ Handlu i Spółdzielczości OPZZ, Lewiatana, Stowarzyszenia Zdrowa Praca, Misji Gabriela, Polskiej Izby Paliw Płynnych, Polskiej Grupy Supermarketów.

Trwa akcja zbieranie podpisów pod wnioskiem o rozpatrzenie przez parlament projektu ustawy. Okres zbiórki podpisów pod ustawową inicjatywą obywatelską wynosi trzy miesięcy. Listy z podpisami (wg wzoru) należy przekazać do NSZZ „Solidarność” najpóźniej do 30 czerwca br. Potem nastąpi procedura sejmowa nad projektem.

Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”:

Pora skończyć z tą nową świecką tradycją, że w niedziele rodziny chodzą do supermarketu. Polacy powinni w tym czasie spędzać czas ze swoimi rodzinami, chodzić do teatru czy do kina.

(wypowiedź podczas prezentacji projektu, w Centrum Dialogu Społecznego „Dialog” w Warszawie, 28 kwietnia)

Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” (wypowiedź w programie „Rozmowa kontrolowana”, Radio Gdańsk):
  • W Polsce powinien obowiązywać zakaz handlu w niedzielę.
  • Taki odpoczynek jest ludziom potrzebny.
  • Statystyki pokazują, że blisko 40 proc. Polaków przynajmniej jedną niedzielę w miesiącu pracuje. Jesteśmy jednym z najdłużej pracujących społeczeństw.

Alfred Bujara, przewodniczący Sekretariatu Banków, Handlu i Usług NSZZ „S”: Nasza inicjatywa ma na celu przede wszystkim poprawienie losu polskich pracowników pracujących w handlu.

Zakaz handlu w niedziele miałby objąć 1,5 mln pracowników placówek handlowych oraz kilkaset tysięcy zleceniodawców.

Projekt ustawa zakłada, że handlować w niedzielę będzie można m.in. na stacjach benzynowych, w kioskach, sklepach na dworcach autobusowych, kolejowych, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, piekarniach, obiektach infrastruktury kryzysowej, szpitalach, szkołach. (źródło: solidarnosc.gda)

Zobacz: Formularz

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *