Nowe stowarzyszenie samorządowców – zamiast GOM i NORDY?

POMORZE. Prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni podpisali Deklarację w sprawie powołania wspólnego stowarzyszenia. Ma być utworzona wspólna metropolia. Stowarzyszenie ma powstać z przekształcenia Stowarzyszenie GOM (któremu lideruje Gdańsk)  i Forum NORDA (na czele z liderem – Gdynią).

Bogatsi o doświadczenia samorządów skupionych w Stowarzyszeniu Gdański Obszar Metropolitalny oraz Metropolitalnym Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA, w jubileuszowym roku dwudziestopięciolecia odrodzonego samorządu terytorialnego w Polsce, my niżej podpisani deklarujemy chęć przekształcenia Stowarzyszenia GOM i Forum NORDA we wspólne Stowarzyszenie Gdańsk, Gdynia, Sopot – Trójmiasto mające na celu skuteczne działania dla dobra mieszkańców Pomorza.

Pierwszym zadaniem Stowarzyszenia będzie wspólne przygotowanie programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i pozyskanie środków na projekty ważne dla rozwoju naszej metropolii oraz regionu.

Paweł Adamowicz – Prezydent Miasta Gdańska

Jacek Karnowski – Prezydent Miasta Sopotu

Wojciech Szczurek – Prezydent Miasta Gdyni

Wojciech Szczurek, Prezydent Gdyni: Mamy dobre porozumienie, które stwarza szanse na skuteczne, wspólne zabiegi o finansowanie kluczowych projektów regionalnych ZIT. Jestem przekonany, że należycie wykorzystamy nasze doświadczenia, które zdobyliśmy w ramach GOM i NORDY. Zapewne będziemy zastanawiać się jeszcze nad najlepszą nazwą dla nowego stowarzyszenia.

Paweł Adamowicz, Prezydent Gdańska: Przez trzy miesiące prowadziliśmy wspólnie z prezydentem Jackiem Karnowskim negocjacje z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem. W końcu osiągnęliśmy kompromis. Kompromis, który – jestem przekonany – będzie w interesie i metropolii i regionu.

Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu: Cieszę się, że w jubileuszowym roku 25lecia odrodzonego samorządu terytorialnego udało się zawrzeć historyczny kompromis. Gdynia i Wejherowo oraz samorządy Nordy wraz z całym Gdańskim Obszarem Metropolitalnym włączają się w budowę metropolii. (gdansk.pl)

Władze miast trójmiejskich dogadują się w sprawie powołania nowego stowarzyszenia, widzą dla siebie interes, a co z miastami ościennymi, które zaangażowały się np. w atrakcyjny projekt – Metropolitalne Forum Wójtów, Burmistrzów, Prezydentów i Starostów NORDA (m.in. Wejherowo, Reda, Rumia)?

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *