Nowe miejsca pochówku na Cmentarzu Łostowickim

Zakończyła się rozbudowa Cmentarza Łostowickiego. Miasto zdecydowało się na jego poszerzenie w związku z malejącą liczbą miejsc do pochówku. Pod zabudowę przeznaczono 2,2 hektara terenu, na którym powstało ok. 3250 nowych miejsc grzebalnych, alejki i mała architektura.

Teren o którym mowa usytuowany jest na końcu istniejącego dziś cmentarza – ograniczony ulicami Cedrową i Olchową. Powstało tam 16 nowych kwater, przy czym:

  • w pierwszym etapie 5 kwater, na ok. 750 miejsc – do 30 października 2013 roku,
  • w drugim etapie 11 kwater, na ok. 2500 miejsc – do 30 czerwca 2014 roku.

Powstałe kwatery przeznaczone są na pochówki ziemne tradycyjne, a w razie potrzeby mogą być również przeznaczone pod pochówki ziemne urnowe.

– Oprócz budowy kwater, ukształtowany został teren cmentarza, powstała sieć wewnętrznych dróg, placów, alejek i ścieżek. Realizacja inwestycji obejmowała również wykonanie sieci: wodociągowej, kanalizacji sanitarnej, deszczowej oraz budowę placyków gospodarczych. W ramach zadania prowadzone były także roboty hydrotechniczne obejmujące budowę oczka wodnego – wylicza Włodzimierz Bartosiewicz, szef Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Wykonawcą robót budowlanych było konsorcjum firm: Zygmunt Kasprowicz Doradztwo Inwestycyjne z miejscowości Rożental oraz Roboty Inżynieryjne Andrzej Kasprowicz z Iławy. Koszt prac to 2 664 487,50 zł.

Budowa nowych kwater, to nie jedyny pomysł władz Gdańska na zwiększenie miejsc do pochówku na gdańskich cmentarzach. Miasto Gdańsk zdecydowało, że na zamkniętych nekropoliach komunalnych powstaną kolumbaria. Nisze do pochówku zostaną wybudowane na cmentarzach: Oliwskim, Centralnym (Srebrzysko), Sobieszewskim, Nowy Salwator, Garnizonowym oraz św. Jadwigi. Jest to pierwsza umowa koncesji na roboty budowlane w Gdańsku. Umowę podpisano z  firmą Zieleń Sp. z o.o.  Do końca września roku 2016 powstanie ogółem 2422 nowych nisz do pochówków urnowych, przy czym jako pierwsze budowane jest kolumbarium na cmentarzu Oliwskim na którym powstaną 384 nisze. Planowany termin oddania tej części inwestycji do użytku to koniec września 2014 r.

Magdalena Kuczyńska

Urząd Miasta Gdańska

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *