Na powitanie bocianów

 

montaż platformy pod gniazdo bociana

Montaż platformy pod gniazdo bociana. Fot. mat prasowe Energa

POMORZE. Bociany już w drodze na Pomorze – do swoich gniazd i platform przygotowanych przez energetyków. Dobiega końca montaż platform na słupach energetycznych chroniących bociany przed porażeniem prądem.

W 2016 r. pracownicy Energa-Operator zamontowali 347 nowych platform bocianich, a 80 naprawili. W Polsce jest obecnie 10334 platform bocianich.

Na terenie Pomorza położonych jest 644 platform.

Jak informuje Energa Operator, ​energetycy już od ponad 20 lat chronią bociany, zabezpieczając gniazda, naprawiając i  budując nowe platformy przed wiosennym przylotem ptaków. Dzięki temu uratowano około 10 tys. ptasich gniazd.  Na platformach instalowanych i remontowanych przez pracowników Grupy zamieszkuje 20 proc. populacji polskich bocianów. Celem tych prac jest również ochrona infrastruktury energetycznej.

Energa aktywnie uczestniczy w programie ochrony bocianów pod nazwą Energetyczni Obrączkarze.

Od 2009 r. wspólnie z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody „pro Natura” prowadzi akcję obrączkowania piskląt bociana białego. Energetycy znakują je nowoczesnymi obrączkami, które ułatwiają m.in. późniejsze lokalizowanie ptaków.

W Polsce zamontowano ponad 10 tys., platform dla bocianów. Najwięcej platform znajduje się w regionie olsztyńskim (4546), płockim (1630) i koszalińskim (1601). Na terenie Pomorza położonych jest 644 takich urządzeń.

Od czterech lat działa infolinia „801 BOCIAN” (801-262-426), na której przyjmowane są zgłoszenia dotyczące montażu platformy. W tym czasie infolinia zarejestrowała ok. 2500 takich zgłoszeń. Infolinia dostępna jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 09.00-15.00.

Więcej o boćkach: http://www.bocianopedia.pl/ i http://dbajobociany.pl/

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *