Można ładować elektroauta. Projekt elektromobility w praktyce

energa auchan

GDAŃSK. Już siedem terminali do ładowania samochodów elektrycznych jest dostępnych w Trójmieście. To początek wdrażania przez Energę innowacyjnego projektu elektromobility.

Jak nas poinformowała Energa, ich sieć punktów ładowania samochodów elektrycznych powiększyła się o nowy, siódmy punkt. 7  marca został bowiem udostępniony klientom terminal na terenie Centrum Handlowego Auchan Gdańsk przy ul. Szczęśliwej 3. Jest to kolejny punkt w ogólnodostępnej sieci Energi.

Z nowego punktu firmy GARO o mocy 22 kW mogą korzystać jednocześnie dwa pojazdy – w standardzie Typ 2/Mennekes albo Typ 1 przy użyciu odpowiedniej przejściówki. Jest pierwszy terminal Energi zlokalizowany przy obwodnicy Trójmiasta.

Obecnie korzystanie ze wszystkich punktów ładowania sieci Energi jest bezpłatne. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, jest pozyskanie za pośrednictwem strony emobility.pl specjalnej karty identyfikacyjnej. Dzięki niej analizowany jest sposób korzystania z punktów ładowania. W przyszłości karta identyfikacyjna będzie także umożliwiać dokonanie płatności za ładowanie auta.

Sukcesywnie rozbudowywaną sieć ładowania aut elektrycznych tworzy należąca do Grupy Energa spółka Enspirion. Obecnie w Trójmieście działa już siedem terminali. Ładować można akumulatory aut na napęd elektryczny także przed Urzędami Miast Gdańska i Sopotu, na stacjach Lotos w Gdańsku (al. Zwycięstwa 13) i Gdyni (al. Zwycięstwa 165) oraz pod Olivia Business Center przy al. Grunwaldzkiej 472 w Gdańsku (dwie ładowarki). Cztery terminale pozwalają na szybkie ładowanie (uzupełnienie 80 proc. baterii w czasie krótszym niż pół godziny). Na trzech terminalach,w tym na terminalu w Centrum Handlowym Auchan Gdańsk, czas ładowania trwa od dwóch do czterech godzin.

Enspirion jest spółką z Grupy Energa powołaną do rozwoju innowacji. Głównym obszarem działalności firmy jest obecnie usługa zarządzania popytem na energię elektryczną (Demand Side Response) oraz rozwijany od kilku lat program Emobility skupiony wokół infrastruktury ładowania i usług związanych z elektromobilnością.

Enspirion od czterech lat prowadzi prace badawczo-rozwojowe w obszarze elektrycznej mobilności. Dotychczasowe działania objęły budowę pilotażowej sieci punktów ładowania, organizację floty EV, testowanie systemu IT umożliwiającego zdalne zarządzanie terminalami oraz badania behawioralne.

Firma należąca do Grupy Energa jako pierwsza w Polsce przeprowadziła kompleksowe badania polskich użytkowników aut elektrycznych.

W ciągu trzech ostatnich lat udostępniła ponad pół tysiącu użytkowników flotę dziesięciu aut elektrycznych i wykreowała w ten sposób grupę konsumentów, która w naturalnych warunkach dopiero pojawi się na rynku. W czasie badań użytkownicy przejechali blisko 400 tys. km, a firma zebrała dane, które pozwalają jej na dalsze rozwijanie wybranych modeli biznesowych.

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *