Legendarny Kwartet Jorgi na Pomorzu

bracia jorgi.jpg,orginal

Kwartet Jorgi – legendarna grupa, która stworzyła podstawy sceny folkowej w Polsce. Trzon zespołu od początku działalności tworzą bracia Maciej i Waldemar Rychły.

KWARTET JORGI – muzyka słowiańska i bałkańska

koncert w ramach cyklu Lato w Mieście – Muzyczna Starówka – Kwartet Jorgi
Rynek Starego Miasta w (Plac Hallera, Tczew )

3 sierpnia ( niedziela ) 2014
godz. 16:00
Wstęp Wolny

Kwartet Jorgi – legendarna grupa, która stworzyła podstawy dzisiejszej sceny folkowej w Polsce.

Istnieje od 1982, czasów kiedy o folku w Polce jeszcze nikt nie słyszał.

Trzon zespołu od początku działalności tworzą bracia Maciej i Waldemar Rychły.

Początkowo zespół grał muzykę dawną, ale z biegiem czasu, gdy z występami przeniósł się z wnętrz sakralnych do otwartych przestrzeni, w jego muzyce zaczęły dominować źródła ludowe. Znakiem rozpoznawczym grupy stało się wirtuozerskie połączenie słowiańskiej tradycji muzycznej z rozbudowanymi improwizacjami nawiązującymi do jazzu i muzyki klasycznej. Bracia Rychli czerpią inspiracje zarówno z polskiej klasyki (Chopin, Szymanowski, Lutosławski), jak i folkloru wielu narodów. Brali udział w wielu ekspedycjach badających źródła muzyki ludowej, między innymi do Grecji, Egiptu, Jugosławii, Rumunii, na Huculszczyznę, Ukrainę czy Słowację.

Sam zespół określał swą twórczość jako „muzyka zielonej fali” – połączenie muzyki etnicznej z jazzem, klasyką, rockiem akustycznym.

Muzyka zespołu jest momentami roztańczona, pełna dynamizmu, wręcz drapieżna, kiedy indziej nostalgiczna, liryczna zasłuchana w odgłosy przyrody.

Sięga głęboko do słowiańskich korzeni łącząc się z wirtuozerią wykonania i szeroko rozbudowaną improwizacją.

Słychać w niej też wpływy muzyki tradycyjnej różnych zakątków świata.

Kwartet Jorgi zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w wielu festiwalach, m. in. w Anglii, Czechach, Francji, Niemczech, USA i Wenezueli. Współpracował z wieloma teatrami, a jego muzykę wykorzystywano w filmach.

Zespół ma na koncie kilkanaście płyt, między innymi „Muzykę na Trąbkę, gitarę i flet”,płytę „Biskupińską” czy „To I TAO”.

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *