Kurski – szefem Telewizji Polskiej. Kto w mediach na Pomorzu?

Kurski Jacek JW

MEDIA. Jacek Kurski, dziennikarz z Gdańska, b. eurodeputowany objął w piątek stanowisko prezesa Telewizji Polskiej S.A. Zastąpił Janusza Daszczyńskiego, także gdańszczanina, związanego z Platformą Obywatelską.

Jacek Kurski pełni dotychczas funkcję wiceministra kultury, piątek został z tej funkcji odwołany i został powołany – zgodnie z obowiązującą od piątku nową ustawą – przez ministra skarbu na stanowisko prezesa Zarządu TVP S.A.

Jacek Kurski jest gdańszczaninem. Z wykształcenia Kurski jest ekonomistą (absolwent Uniwersytetu Gdańskiego). Był dziennikarzem, mi.in. w Tygodniku Gdańskim. W latach 1991 – 1994 pracował w Telewizji Polskiej, współtwórca programów publicystycznych m.in. „Lewiatan” i „Sprawę dla reportera”. Był też korespondentem BBC.

Współautor wraz z Piotrem Semką książki „Lewy czerwcowy” (ukazała się w 1993 r.), w której autorzy rozmawiali z politykami związanymi z rządem Jana Olszewskiego na temat kulisów odwołania rządu. W 1994 r.  zrealizował słynny film dokumentalny „Nocna zmiana”. W 2005 r. wyreżyserował dokument „III RP – kto miał rację?”

Był europosłem (Solidarna Polska oraz Prawa i Sprawiedliwości). W latach 2005-2009 był posłem na Sejm.

Szykują się zmiany na kluczowych stanowiskach w centrali Telewizji Polskiej oraz w Oddziałach TVP3.

Szefa Telewizyjnej Agencji Informacji ma być zostać Mariusz Pilis, były szef TVP3 i kierownik działu reportażu TVP1. Jest on autorem filmów dokumentalnych o Kaukazie, Rosji, Azji Środkowej i Bliskim Wschodzie, pomysłodawca i pierwszy dyrektor TVP Info. Jest autorem filmu dokumentalnego „List z Polski” o międzynarodowych reakcjach na katastrofę smoleńską. Dyrektorem TVP Info ma być dziennikarz Grzegorz Adamczyk (także gdańszczanin) – obecnie wydawca w Polsat News. Adamczyk pracował w TVP Info, był także wydawcą i prezenterem polskiej sekcją BBC w Londynie. Red. Marzena Paczuska ma być szefową „Wiadomości”. Była w przeszłości wiceszefową „Wiadomości” TVP. Zastępcą szefa „Wiadomości” ma być red. Marek Pyza, dziennikarz tygodnika „W Sieci” (publikował m.in. w portalu wPolityce.pl, oraz w „Uważam Rze”, TOK FM, TV Puls, „Panorama” i „Wiadomości” TVP).

Jacek Kurski zastąpił Janusza Daszczyńskiego, który był prezesem TVP przez pięć miesięcy. Zgodnie z nowelizacją Ustawy medialnej zarządy i rady nadzorcze TVP oraz wszystkich rozgłośni Polskiego tracą mandat w momencie wejścia ustawy w życie (od piątku, 8 stycznia). Sposób wyboru władz mediów publicznych został uproszczony – decyzję o powołaniu i odwołaniu podejmuje (zgodnie z obowiązująca ustawą) minister skarbu. Traci swoje kompetencję w wyborze władz telewizji publicznej i Polskiego Radia (w tym rozgłośni regionalnych) KRRiT.

Media publiczne na Pomorzu

Na Pomorzu należy także spodziewać się zmian na stanowiskach szefów dotychczasowych władz mediów publicznych:  Radia Gdańsk S.A. oraz Dyrektora Oddziału TVP S.A.

Radiem Gdańsk dowodzi obecnie Lech Parell, wybrany przez Radę Nadzorczą zdominowaną przez członków związanych w różny sposób z Platformą Obywatelską (szefem Rady był do piątku Jan Kreft – liberał, sympatyk PO i Donalda Tuska od momentu powstania Platformy). Parell został wybrany przez RN na kolejną kadencję, bez otwartego konkursu. Teraz traci moc ten kontrakt i będzie musiał uzyskać akceptację nowej Rady Nadzorczej, którą powoła minister Skarbu Państwa.

Natomiast Telewizją Gdańsk kieruje od kilku miesięcy Marek Wałuszko, powołany bezpośrednio – bez procedury konkursowej – na wniosek prezesa Janusza Daszczyńskiego przez KRRiT. Zamienił on na tym stanowisku Zbigniewa Jasiewicza – związanego z lewicą (stowarzyszeniem byłych działaczy ZSP i SZSP – „Ordynacka”), który był także nominowany bez procedury konkursowej, a ostatnio był p.o. dyrektora.

Kto obejmie stanowiska w telewizji i radiu regionalnym na Pomorzu?

Zgodnie z nową ustawą nie obowiązuje procedura konkursowa, lecz wyboru dokonuje się na podstawie procedury wewnętrznej nowego Zarządu TVP S.A. oraz ministra Skarbu Państwa. Rekomendacje dla kandydatów na te stanowiska składają  organizacje pozarządowe, m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.

Wśród kandydatów na stanowisko Dyrektora  – Redaktora naczelnego Telewizji Gdańskiej wymienia się m.in. (osoby te uzyskały rekomendacje Zarządu Oddziału Gdańskiego SDP)

  • red. Stefana Truszczyńskiego -publicystę, b. redaktora TVP, obecnie sekretarza generalnego ZG SDP,
  • red. Hannę Kordalską – Rosiek – dziennikarkę telewizyjną. Ukończyła Studium Reportażu w Akademii Telewizyjnej TVP. Jest szefową związku zawodowego WIZJA w Gdańsku,
  • red. Marka Wałuszko – reportera telewizyjnego, dotychczasowego Dyrektora Oddziału TVP Gdańsk
  • red. Krzysztofa Marię Załuskiego – publicystę, pisarza, redaktora naczelnego sopockiej „Riwiery”.
  • red. Janusza Wikowskiego – dziennikarza, wykładowcę dziennikarstwa, b. przewodniczącego Rady Programowej Telewizji Gdańskiej, b. redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”, Wydawnictwa Pomorskiego i Portalu Pomorza.

Wśród potencjalnych kandydatów na szefa Radia Gdańsk wymienia się m.in. (osoby te uzyskały rekomendacje Zarządu Oddziału Gdańskiego SDP):

  • red. Jacka Naliwajka – sekretarza programowego Radia Gdańsk
  • red. Lecha Parella – obecnego Prezesa Radia Gdańsk

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *