Karnawał rozrywkowo i tanecznie – na słynnych Gdańskich Balach

Bale Gdańskie_kadr

GDAŃSK. SŁYNNE GDAŃSKIE BALE W KARNAWALE. Karnawał to czas, w którym szczególną wagę przykłada się do radosnego spędzania wolnego czasu. Filharmonia proponuje alternatywę dla zabaw w klubach i zachęca, by sobotnie wieczory karnawału spędzać na Ołowiance. Organizowane przez Polską Filharmonię Bałtycką Bale Gdańskie na stałe zapisały się już w kalendarzu kulturalnym Trójmiasta. W tym roku, odbędzie się już dziesiąta odsłona cyklu.

Bale Gdańskie swoją formułą nawiązuje do najpopularniejszych koncertów karnawałowych odbywających się co roku w Wiedniu. Po każdym koncercie publiczność ma okazję uczestniczyć w bankiecie, podczas którego można rozkoszować się dobrą kuchnią oraz potańczyć przy muzyce granej na żywo żywo i widokiem na przepływającą Motławę. Właśnie tę formę karnawałowych spotkań w Filharmonii pokochali melomani z całej Polski.

Tuż po Nowym Roku, 3 stycznia, w ramach koncertu otwierającego cykl Balów Gdańskich w świat celtyckiej kultury publiczność zabiorą muzycy zespołu Carrantuohill oraz formacja taneczna Reelandia, składająca się z najlepszych specjalistów od tańca irlandzkiego.

Specjalnie dla pomorskiej publiczności zaprezentują niezwykłe widowisko muzyczno – taneczne „TOUCH OF IRELAND – the storm”.

Podczas kolejnego Balu, 10 stycznia publiczność będzie miała okazję posłuchać Królewskiej Orkiestry Salonowej. Zarówno nazwą, jak i stylem gry grupa nawiązuje do dawnych koncertów na dworach królewskich. Orkiestrę poprowadzi Natalia Walewska, na co dzień Koncertmistrz Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Na III Balu Gdańskim, 17 stycznia zaśpiewa… trzech tenorów, a dokładniej grupa Tenors Bel’ Canto. Powstały w 2007 roku zespół obejmuje profesjonalnych śpiewaków, laureatów międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych: tenorów: Vasyla Ponàya, Romana Trokhymuka, Tarasa Hlova oraz barytona Romana Antonyuka. Kwartetowi towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna PFB pod batutą Serhiy Burko.

Kolejny koncert, 24 stycznia dedykowany jest wszystkim wielbicielom muzyki Franka Sinatry. Na IV Balu Gdańskim usłyszymy Big Band Krzysztofa Herdzina, polskiego pianistę, kompozytora, aranżera, dyrygenta i producenta muzycznego. Znanego także na świecie jako multiinstrumentalistę, autora jazzowych przeróbek utworów Fryderyka Chopina i orkiestratora nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka. Podczas koncertu usłyszeć będzie można utwory z nagranej w 2013 roku płyty „Swinging with Sinatra- Jarek Wist & Krzysztof Herdzin Big Band LIVE”. Zabrzmią też oczywiście nowe interpretacje przebojów Franka Sinatry, m.in.: „My way”, „New York New York” czy „Come fly with me”.

31 stycznia uroki argentyńskiego tanga odkryje przed nami prawdziwy wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek i jego zespół Tango Corazon.

Bale Gdańskie potrwają aż do 14 lutego. Na przedostatnim z nich usłyszymy doskonałą Orkiestrę Kameralną Filharmonii Kaliningradzkiej, która wystąpi pod batutą Aleksandra Andreeva, zaś najpiękniejsze arie operetkowe wykona sopranistka Anait Mkrtczjan. Program tego wieczoru, to prawdziwa noc karnawałowych przebojów, bo obok takich utworów, jak choćby Aria Sylvi z Księżniczki Czardasza, publiczność będzie mogła wysłuchać m.in. także uznawanego za jeden z najpiękniejszych, „Walca wiedeńskiego” Johanna Straussa, skocznej „Tarentelli Napoletana” G. Rossiniego czy słynnego, nastrojowego „Libertango” A. Piazzolli. Tę edycję Balów Gdańskich pożegna z nami Jose Torres z zespołem. Ze uwagi na fakt, że 14 lutego, to także Walentynki, artyści zabiorą Państwa w romantyczną muzyczną podróż podczas której usłyszeć będzie można najpiękniejsze piosenki o miłości. Podczas koncertu pojawią się m.in. znane tematy miłosne, jak „Amor, amor” Julio Iglesiasa, „Como fue” czy „Lagrimas Negras”.
Całość uzupełni para taneczna prezentując gorącą, zmysłową kubańską Salsę, wytworne Son i ChaChaCha, Mambo oraz romantyczne Bolero.

Z Filharmonią karnawał spędzimy więc rozrywkowo i tanecznie.

Bilety na to i inne wydarzenia Filharmonii Bałtyckiej można kupić rezerwując je w kasach: 0 58 320 62 62 lub na www.filharmonia.gda.pl.

Bale Gdańskie_lista Bale Gdańskie

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *