Jak nie dać się oszukać „wnuczkom”

POMORZE/LĘBORK. W związku z nasilającymi się w ostatnim czasie oszustwami tzw. metodą „na wnuczka”, których ofiarami padają głównie osoby starsze, Policja apeluje do wszystkich o ostrożność w kontaktach z osobami podającymi się za krewnych lub znajomych, proszącymi o określoną sumę pieniędzy.

Oszuści kontaktują się ze swoimi potencjalnymi ofiarami zazwyczaj telefonicznie. Podają się za bliższych lub dalszych członków rodziny, potrzebujących z różnych przyczyn niezwłocznego wsparcia finansowego. Zazwyczaj proszą o przekazanie pieniędzy wskazanym przez nich osobom pośredniczącym. Aby uchronić się przed oszustami należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Należy upewnić się czy dzwoni prawdziwy krewny, oddzwaniając do niego na znany wcześniej numer lub kontaktując się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to rzeczywiście ta osoba, za którą się podaje i potrzebuje pomocy, o którą prosi. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom obcym i wpuszczać ich do mieszkania.

Oszuści mogą się podawać również za pracowników administracji, gazowni, elektrowni itp. W takiej sytuacji warto zadzwonić do tej instytucji i upewnić się czy wysłała swojego przedstawiciela. Dobrze jest wcześniej ustalić numery telefonów do tych instytucji, spisując je np. z otrzymanych wcześniej rachunków. Ważne jest aby nie prosić o nie osób próbujących dostać się do mieszkania. Wpuszczając obcą osobę do mieszkania nie należy zostawiać jej samej. Większe sumy pieniędzy można podzielić na drobniejsze i schować w kilku różnych miejscach.

Jeśli już ktoś stanie się ofiarą oszusta, niezwłocznie powinien powiadomić o tym Policję. Należy wówczas zapamiętać jak najwięcej szczegółów dot. wyglądu nieznajomego czy np. marki i numeru rejestracyjnego samochodu jakim przyjechał.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *