W grupie zakupowej – tańsza energia. Oszczędności do 57 proc.

GDYNIA. Wspólne zakupy energii elektrycznej i gazu przez samorządy i instytucje stają się coraz bardziej popularne. Dają one spore oszczędności w kasie. Energa, która oferuje sprzedaż energii i gazu także na tym korzysta – ma stabilnych odbiorców.

Już po raz czwarty Miasto Gdynia stanęło na czele grupy zakupowej energii elektrycznej. Dzięki temu wszystkie podmioty, które weszły w skład grupy, zapłacą w 2017 r. nawet do 57% mniej za energię elektryczną w stosunku do stawek cennikowych sprzedawcy – Energa Obrót.

Sieć wysokiego napięcia

Przetarg na zakup energii koordynował gdyński Zarząd Dróg i Zieleni. Składał się dwóch części – zakupu energii elektrycznej: dla budynków i na potrzeby oświetlenia ulicznego. Przetarg na dostawę wygrała firma Energia Obrót.

W Gdyni oszczędności dla tych dwóch pozycji wynoszą 50,14% – w stosunku do standardowego cennika, czyli ponad 17 mln zł brutto. Miasto w 2017 r. zapłaci za zużycie energii na potrzeby instytucji urzędu i oświetlenia miasta 17 015 674 zł.

W tym roku Gdynia była liderem grupy zakupowej energii składającej się aż z 39 członków. Szacowany wolumen zakupionej energii wyniesie 67 059 MWh (3375 punktów poboru). W grupie tej są m.in. samorządy: Gmina Kosakowo, powiat Lęborski, Gmina Miejska Rumia, gmina Tczew oraz instytucje takie jak: Akademia Morska w Gdyni, Zakład Usług Wodnych w Słupsku, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdyni. Wszyscy skorzystali z możliwości wspólnego – w efekcie przetargu – tańszego zakupu.

Wspólne zakupy energii i gazu w Polsce są ostatnio popularną formą oszczędzania. To rozwiązanie jest dla samorządów bardzo opłacalne. Im więcej podmiotów przystąpi do grupy zainteresowanych wspólnym zakupem, tym korzystniejsze warunki można uzyskać podczas przetargu.

Z tej formy zakupu energii i gazu jest zadowolony także dostawca – gdańska spółka Energa Obrót. Ma bowiem zagwarantowanych i wypłacalnych odbiorców.

Szacowane oszczędności dla Gdyni w 2016 r. wyniosły blisko 14 mln zł względem cen cennikowych Energia Obrót (50%). (źródło: gdynia.pl)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *