Gospodarka morska – skazana na sukces?

GDYNIA. Po raz piętnasty w Gdyni odbędzie się forum gospodarcze. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w nowej formule, jest całkowicie poświęcone gospodarce morskiej. W piątek, 9 października rozpocznie się „Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2015″. Temat przewodni wydarzenia organizowanego w PPNT Gdynia to „Rozwój polskiej gospodarki morskiej na tle globalnej sytuacji ekonomicznej” i nawiązuje do wyzwań i perspektyw dla coraz bardziej liczącej się dla Polski branży.

Po raz pierwszy w wieloletniej historii gdyńskich spotkań specjalistów od gospodarki, w nazwie zabraknie słowa „międzynarodowe”. Zamiast tego, wydarzenie niemal w całości poświęcone jest branży morskiej.

Projekt był niezwykle innowacyjny, ale miał już tyle lat, że wymagał zmiany. Rzeczywistość wskazywała, że z trzech paneli, które organizowaliśmy dorocznie ciekawe były wszystkie, ale ogromnym powodzeniem i realnym związkiem z biznesem, z problemami, szansami, wyzwaniami, przed którymi stoi biznes dotyczył gospodarki morskiej – wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – Wniosek był prosty, skoro to jest najważniejszy panel, cieszy się największą frekwencją, dyskusja jest najgorętsza a wnioski przekładają się na rzeczywistość to znaczy, że to jest to, co musimy rozwijać. To oczywiście nie oznacza, że inne panele nie były potrzebne i że mamy poczucie porażki. Po wielu latach projekt dojrzał, żeby skupić się na tej dziedzinie gospodarki, która dla Gdyni jest najważniejsza.
Forum będzie miało formę otwartych paneli dyskusyjnych, a zaangażowani do rozmów praktycy biznesu z poszczególnych branż morskich, a także przedsiębiorcy i naukowcy, zapewnią rzeczowy charakter dyskusji przy jednoczesnej swobodnej wymianie poglądów i pomysłów.

Powiemy o rozwoju polskiej gospodarki morskiej, na tle globalnej sytuacji ekonomicznej, bo tak naprawdę to, co dzieje się na świecie w ekonomii, w handlu, w finansach ma wpływ na naszą branżę. 4 panele tematyczne uważamy za najważniejsze elementy branży morskiej i o nich chcemy dyskutować – powiedział Lider Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2015, Sławomir Kalicki – prezes zarządu grupy firm Inter Marine.

Gościem specjalnym wydarzenia ma być prof. dr hab. Dorota Pyć, Podsekretarz Stanu ds. Gospodarki Morskiej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. W spotkaniu udział weźmie ponad 500 uczestników, którzy obradować będą w ramach czterech paneli tematycznych: „Przemysły Morskie”, „Porty Morskie”, „Logistyka Morska”, oraz „Ship Management”.

Uczestnicy panelu „Przemysły Morskie” skupią się na kondycji polskiego przemysłu stoczniowego, przewadze konkurencyjnej firm odnoszących sukcesy na rynkach europejskich i światowych, a także istotnych czynnikach budowania sukcesu przemysłów morskich w Polsce. Liderem panelu jest Jerzy Czuczman, prezes Towarzystwa Okrętowców Polskich KORAB, dyrektor Biura Związku Pracodawców Forum Okrętowe.

Rozmowy podczas panelu „Porty Morskie” dotyczyć będą czynników wspierających, a także tych hamujących rozwój polskich portów morskich. Główne zagadnienia to problemy aktualnej sytuacji w portach morskich oraz w ich otoczeniu gospodarczym, prawnym, politycznym i ekonomicznym. Liderem panelu jest Krzysztof Szymborski, przewodniczący Rady Interesantów Portu Gdynia.

W trakcie panelu Logistyka Morska, którego liderem jest Marek Tarczyński, przewodniczący Rady Polskiej Izby Spedycji i Turystyki, poruszone zostaną m.in. tematy odnoszące się do perspektyw rozwoju portów morskich, akumulacji kapitału w łańcuchu usług logistycznych oraz globalizacji systemów informacyjnych.

Istotnymi zagadnieniami panelu „Ship Management” będą kwestie związanie z rozwojem tej działalności w Polsce, wyzwaniami oraz korzyściami płynącymi dla gospodarki i rynku pracy. Liderem Panelu jest Piotr Masny, członek zarządu Polskiego Związku Zarządców Statków.

Tegoroczna edycja forum stwarza także możliwość wzięcia udziału w praktycznych warsztatach. Zajęcia dotyczące znaczenia marki na rynku przedsiębiorstw z branży morskiej poprowadzą eksperci z Best Place – Europejskiego Instytutu Marki Miejsc, natomiast szczegóły protokołu dyplomatycznego i etykiety w biznesie, przybliży dr Janusz Sibora, ceniony autorytet w dziedzinie ceremoniału królewskiego, etykiety i komunikacji społecznej.

Patronat honorowy nad tegorocznym Forum objęły m.in. Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Marszałek Województwa Pomorskiego.

Udział w Forum Gospodarki Morskiej jest bezpłatny. Zapraszamy do rejestracji (także dziennikarzy) poprzez stronę www.forum.gdynia.pl lub potwierdzenia uczestnictwa na adres mailowy forum@arg.gdynia.pl.

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2015

  • piątek, 9 października 2015
    Centrum Konferencyjne Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia
  • Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98.

Program Forum

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *