Gdańsk atrakcyjny turystycznie nie tylko latem – co warto zobaczyć?

gdansk 2 sm

Jest jednym z miast, które tworzą polskie trójmiasto (razem z Gdynią i Sopotem). W swojej historii ma wiele ciekawych wydarzeń, które obecnie tworzą niepowtarzalny klimat tajemnicy. Choć po latach minionych zostały nam jedynie zapisy w podręcznikach szkolnych, to każdy dobrze wie jak wiele razy Gdańsk zmieniał swoją przynależność – od zagarnięcia przez Krzyżaków, przez okupację niemiecką, a nawet całkowitą suwerenność jako wolne miasto.

Nic więc dziwnego, że każdego roku tak wielu turystów decyduje się na wypoczynek właśnie w tym trójmiejskim klejnocie turystycznym. Wspaniałe jest tu także to, że urok Gdańska nie ogranicza się jedynie do pory wakacyjnej – morze jest tu piękne o każdej porze roku, a bogata oferta zabytków jest w stanie wypełnić wiele dni niepogody podczas urlopu. Gdańsk to dobry cel podróży zarówno na weekendowy wyjazd, jak i dłuższy pobyt – to miasto gdzie nieznane jest pojęcie nudy. Co można tu robić? O tym poniżej.

Zabytki

Architektura miasta obfituje w zabytkowe budowle, które stanowią doskonały przegląd stylów gotyckiego, barokowego i renesansowego. By niczego nie pominąć podczas wycieczki, zwiedzanie najlepiej rozpocząć od Starego miasta, gdyż właśnie tutaj historia zapuściła swoje korzenie najgłębiej. Wiele reprezentacyjnych uliczek (w tym ul. Długa i Długi Targ), Trakt Królewski, Zielona oraz Złota brama, to punkty na planie miasta, które powinno się zobaczyć. Nie wolno zapomnieć także o małym spacerze ulicą Mariacką – bajkową i przepiękną arterią gdańskiego układu turystycznego. Podczas zwiedzania nie raz natkniemy się tutaj na sklepy oferujące pamiątki. Zlokalizowane zazwyczaj w zabytkowych kamienicach także dokładają swoją cegiełkę do klimatu tego nadmorskiego miasta. Chcąc w pełni doświadczyć tej ponad 1000 letniej tradycji i dorobku Gdańska należało by również odwiedzić lokalne muzea, galerie oraz przyjrzeć się bliżej tutejszej architekturze sakralnej.

Kulturalny Gdańsk

Planując wyjazd do Gdańska dobrze jest również zorientować się w kalendarzu najważniejszych wydarzeń kulturalnych, jakie to miasto oferuje. Wybór jest tu naprawdę spory, a żal by było minąć się o włos z jakimś ciekawym festiwalem. Poza tym organizuje się tu wiele koncertów, parad oraz wystaw w przestrzeni miejskiej – Gdańsk tętni kulturą i dlatego turyści lgną do niego o każdej porze roku. Ostatnimi czasy popularne stały się tu także tzw. gry miejskie, w których udział może wziąć każdy, a aura poszukiwań i zagadek tylko nakręca klimat i jest miłą atrakcją dla zwiedzających to miasto – umożliwia spojrzenie na jego przestrzeń z zupełnie innej perspektywy.

Kilka chwil relaksu

Gdańsk to również i przede wszystkim miasto nadmorskie dlatego warto wybrać się na nabrzeże. Widoki są tu naprawdę malownicze, przyroda przyjemnie pobudza to co w nas najwrażliwsze na piękno, a niespełna 20 km piasku ciągnącego się wzdłuż Bałtyku to idealny miejsce na spacer i chwile relaksu. Tylko szum fal, krzyki mew i bogate w jod powietrze. Jeśli pogoda dopisze można tu także skorzystać z licznych ścieżek rowerowych w tym także tych prowadzących do przepięknego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz ZOO. Bardzo blisko jest tu także Park Oliwski i Katedra Oliwska. Dla amatorów przygód polecamy również odwiedzenie Wyspy Sobieszewskiej – tutaj przyroda żyje własnym życiem, a odwiedzający ją turyści mogą całkowicie wyciszyć swoje myśli i choć na chwile zapomnieć o problemach i powinnościach świata rzeczywistego. To oddalone o 15 km o centrum miejsce jest jak wejście do świata marzeń. Nic nie jest w stanie lepiej zrelaksować niż chwila ciszy i wolniejsze tempo podczas spaceru.

Artykuł ten powstał dzięki konsultacjom z trójmiejskim portalem turystycznym 3miasto.pl. Wszystkie informacje w nim zawarte zostały skonsultowane z osobami na co dzień zainteresowanymi promocją tego rejonu Polski.

Dziękujemy portalowi 3miejski.pl za współpracę merytoryczną.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *