Etyka w medycynie – prawo do dobrej śmierci i dobrego umierania?

GDAŃSK. Czy powinniśmy żyć za wszelką cenę? Czy mamy prawo do dobrej śmierci i dobrego umierania? Te pytania i dylematy będą podjęte podczas spotkania z prof. Zbigniewem Szawarskim (Uniwersytet Warszawski) pt. Etyka w medycynie – wczoraj i dziś w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku.

Oddział Gdański Polskiej Akademii Nauk, Prezydent m. Gdańska i Nadbałtyckie Centrum Kultury zapraszają na wykład profesora Zbigniewa Szawarskiego (Uniwersytet Warszawski) pt. Etyka w medycynie – wczoraj i dziś.

Dla Hipokratesa i całej medycyny aż po czasy nowożytne sprawa była prosta – najważniejsze jest dobro pacjenta a najwyższym obowiązkiem lekarza jest ratowanie,  leczenie i podtrzymywanie życia pacjenta. Salus aegroti suprema lex. Przysięga Hipokratesa po dzień dzisiejszy stanowi kanoniczny tekst etyki lekarskiej. W miarę jednak postępów nauk biomedycznych wiemy o  chorobach, ich leczeniu, ratowaniu i polepszaniu jakości życia więcej niż kiedykolwiek. Mamy też niewiarygodnie wielki arsenał technologicznych środków diagnostycznych i terapeutycznych Powstaje więc zasadnicze pytanie: co stanowi dobro pacjenta  i na czym polegają obowiązki lekarza w XXI w.?

Jak właściwie powinniśmy wykorzystywać rosnące możliwości medycyny? Czy przezwyciężanie bezpłodności metodą in vitro jest rzeczywiście złe?

Czy rzeczywiście powinniśmy żyć za wszelką cenę? Czy mamy prawo do dobrej śmierci i dobrego umierania? Jak powinny wyglądać właściwe stosunki pomiędzy pacjentem a lekarzem.

Skąd mamy brać środki na pokrycie stale rosnących kosztów leczenia i opieki lekarskiej? Co jest przyczyną pojawiania się niezwykle dramatycznych konfliktów moralnych w medycynie i czy można je raz na zawsze rozstrzygnąć?

To tylko kilka przykładów istotnych dla współczesnej bioetyki pytań, które mogą stać się przedmiotem dyskusji.

Wykład odbędzie się 27 listopada w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego,

Gdańsk, ul. Korzenna 33/35 o godz. 17.30. Wstęp wolny.

szawarski

Prof. dr hab. Zbigniew Szawarski – etyk i filozof medycyny, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji WHC; przewodniczący Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAN; Liczne artykuły i prace z zakresu etyki medycznej. Członek i były prezydent European Society for Philosophy of Medicine and Health Care. W latach 1990-99 wykładowca University of Wales Swansea w Wielkiej Brytanii. Emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego, zatrudniony obecnie w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego -PZH. Członek Rady Przejrzystości AOTM.Członek Permanent Working Group Science and Ethics ALLEA (All European Academies).

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *