Dwa Teatry – Sopot 2014

XIV Festiwal "Dwa Teatry – Sopot 2014" na antenie Dwójki

Fragment plakaty reklamującego Festiwal Dwa Teatry 2014, foto: mat. promocyjne

W dniach 14-16 czerwca w Sopocie odbędzie się XIV Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry”. W konkursie na najlepsze słuchowiska i spektakle udział weźmie 21 produkcji radiowych oraz 11 telewizyjnych. W Programie 2 Polskiego Radia nie zabraknie relacji i specjalnych audycji – prosto z Sopotu.

14 czerwca (sobota) o godz. 18.45 na Scenie na Skwerze Kuracyjnym przed wejściem na sopockie molo nastąpi uroczyste otwarcie Festiwalu, połączone z wręczeniem Teresie Budzisz-Krzyżanowskiej i Wojciechowi Pszoniakowi Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2014”.
Najważniejsza część festiwalu to odbywające się od 14 do 16 czerwca (sobota-poniedziałek) w sopockim Multikinie prezentacje zakwalifikowanych do konkursu 21 słuchowisk wyprodukowanych przez Polskie Radio i publiczne rozgłośnie regionalne (sala nr 4) i 11 spektakli Teatru Telewizji (sala nr 2). Bezpośrednio po projekcjach i przesłuchaniach będzie można spotkać się z twórcami konkursowych realizacji, a także zapoznać się z pozakonkursowymi spektaklami Arte France.
Imprezie tradycyjnie towarzyszyć będzie wiele interesujących wydarzeń. Z festiwalową publicznością spotkają się znakomici aktorzy – Anna Cieślak, Maja Ostaszewska, Danuta Stenka, Marian Opania, Agnieszka Suchora, Krzysztof Kowalewski oraz Teresa Budzisz-Krzyżanowska (Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie – 15 i 16 czerwca). Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w warsztatach teatralnych (Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku – 15 czerwca), wielbiciele reportażu wysłuchać audycji przygotowanych przez wielokrotnie nagradzanych polskich reportażystów radiowych (Dworek Sierakowskich w Sopocie – 15 czerwca), a miłośnicy twórczości Sławomira Mrożka poznać spektakle i słuchowiska zrealizowane na podstawie jego dramatów (Dworek Sierakowskich i Teatr na Plaży w Sopocie – 14 czerwca). W programie również m.in. spektakle teatralne (Teatr Wybrzeże i Teatr na Plaży w Sopocie – 15 czerwca, Teatr Miejski w Gdyni – 16 czerwca), gala jubileuszowa Radia Gdańsk z recitalem Katarzyny Figury (Studio koncertowe Radia Gdańsk – 15 czerwca) oraz dyskusja z udziałem Ryszarda Bugajskiego, prof. Andrzej Paczkowskiego i Marka Pruchniewskiego pod hasłem „Czy scena dokumentalna ma przyszłość?” (Dworek Sierakowskich – 15 czerwca).
Na wszystkie pokazy i przesłuchania konkursowe oraz imprezy towarzyszące – wstęp wolny.
Festiwal zwieńczy 16 czerwca o godz. 18.45 Gala Wręczenia Nagród w Sheraton Hotel Sopot, podczas której wyłonione zostaną najlepsze produkcje radiowe i telewizyjne. Uroczystość ubarwi koncert Agi Zaryan z zespołem.
Polskie Radio – współorganizator festiwalu – zaprasza nie tylko do pełnego teatralnych atrakcji Trójmiasta, ale również na specjalne audycje poświęcone „Dwóm Teatrom”.
W Programie 2 Polskiego Radia 14 czerwca gośćmi audycjiPrzestrzenie kultury” (godz.12.00-13.00) będą Krzysztof Czeczot i Darek Błaszczyk – nowe pokolenie twórców. W niedzielę 15 czerwca (godz. 12.30-13.00) Dwójka zaprosi na spotkanie z laureatami Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2014” – Teresą Budzisz-Krzyżanowską i Wojciechem Pszoniakiem, a o godz. 18.00 z aktorami: Mają Ostaszewską, Janem Fryczem, Łukaszem Lewandowskim, Andrzejem Mastalerzem i Adamem Woronowiczem.
16 czerwca (godz. 15.00-15.30) w specjalnej audycji o Teatrze Telewizji udział wezmą Witold Adamek, Izabela Cywińska, Jan Englert i Juliusz Machulski. Po festiwalowej gali natomiast (godz. 21.00-22.00) Program 2 przybliży słuchaczom laureatów tegorocznego konkursu, a w kolejną sobotę, 21 czerwca, o godz. 19.00, zaprezentuje na swojej antenie zwycięskie słuchowisko.
Na antenie Dwójki poza tym relacje z festiwalu: w sobotę, 14 czerwca (godz. 9.30, 15.50, 22.00), w niedzielę, 15 czerwca (7.50, 10.20, 11.45, 14.55) oraz w poniedziałek, 16 czerwca (7.35, 16.20).

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *