Duże zmiany w centrum Gdańska – za sprawą Trytona

Tryton Business House_centrum Gdańsk_2

GDAŃSK. W centrum Gdańska w 2016 r. będzie się sporo działo. Kilkuset pracowników wprowadzających się od pierwszego kwartału roku do TBH z pewnością spowoduje powstanie nowych restauracji, kawiarni czy sklepów. Zagraniczni pracownicy szukający mieszkań na wynajem w tak dużej liczbie wpłyną na wzrost cen wynajmu, a może nawet kosztu nieruchomości w centrum Gdańska. Duży miejski parking w pobliżu Europejskiego Centrum Solidarności i dworca głównego też nie pozostanie bez wpływu na charakter dzielnicy.

Otwarcie biurowca Tryton Business House, planowane na pierwszy kwartał rozpoczętego właśnie roku, zmieni oblicze centrum Gdańska. Zdaniem ekspertów nowe miejsca pracy, firmy i usługi znacząco przyczynią się do rewitalizacji tej części miasta.

Centrum Gdańska, obejmujące m.in. tereny postoczniowe, Europejskiego Centrum Solidarności i kwartały starej zabudowy miejskiej, szuka pomysłu na swój nowy, postindustrialny charakter. Silne konotacje historyczne związane ze Stocznią Gdańską i liczne zabytki niczym magnes ściągają turystów. Wraz z otwarciem biurowca Tryton Business House proces rewitalizacji znacznie przyspieszy, zmieniając oblicze gdańskiego centrum na bardziej nowoczesne i biznesowe.

– Jeszcze w styczniu w centrum miasta pojawią się pracownicy międzynarodowych korporacji, które wynajęły powierzchnie biurowe w Tryton Business House. Oddanie do użytku 22 tys. metrów kwadratowych zlokalizowanych w sercu miasta, które jest planowane na I kwartał 2016 r. będzie stanowiło impuls dla rozwoju sąsiedztwa biurowca – uważa Kornelia Łukaszewska z Echo Investment, odpowiadająca za komercjalizację Trytona.

Poza centrum też ożywiają

Siłę rewitalizacyjną centrów biurowych pokazały dotychczasowe inwestycje zlokalizowane w dzielnicach położonych dalej od centrum: w Oliwie, Wrzeszczu czy na Przymorzu. Wraz z pracownikami biur pojawił się potencjał dla lokalnych przedsiębiorców – powstały kawiarnie, restauracje punkty usługowe: od fryzjerów po kluby fitness. Mały biznes skorzystał na dużym biznesie. W Trytonie będzie podobnie.

– Ten budynek to doskonały przykład zmieniającego się ścisłego centrum. Praca w takiej lokalizacji pozwala na szereg aktywności w jednym miejscu zgodnie z modelem Work–Life Balance. To z kolei motywuje do dostarczania w okolice tego miejsca nowych usług, z których pracownicy chcieliby korzystać. – uważa Błażej Kucharski z Colliers International.

Przy skali zatrudnienia szacowanej na kilka tysięcy osób niewątpliwie będzie to impuls dla rynku nieruchomości. Na potencjale biznesowym biurowca skorzystają m.in. właściciele nieruchomości sąsiadujących z Trytonem. Duża część kadry międzynarodowych korporacji będzie szukała mieszkań na wynajem jak najbliżej miejsca pracy. Niektórzy będą chcieli kupić mieszkanie.

Nie tylko dla sąsiadów

Otwarcie dużego parku biurowego niesie korzyści także dla mieszkańców niezwiązanych bezpośrednio z dzielnicą, w której powstaje inwestycja – wokół biurowca zmienia się zazwyczaj infrastruktura drogowa. Przykłady funkcjonujących już centrów biurowych są dobrym prognostykiem dla sąsiedztwa Trytona.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem inwestor zadbał m.in. o nowe skrzyżowanie ulic Gdyńskich Kosynierów i Jana z Kolna, parking miejski na 500 samochodów i ok. 100 zadaszonych miejsc postojowych dla rowerów.

– Największym wyzwaniem powstających biurowców jest dostępność miejsc parkingowych. Wybudowanie zewnętrznego parkingu kubaturowego, jak to miało miejsce w przypadku Trytona, jest przykładem dobrej zmiany infrastruktury w danym kwartale – uważa Błażej Kucharski z Colliers International.

Tryton Business House_centrum Gdańsk_3 Tryton Business House_centrum Gdańsk_1

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *