Darmowe badania lekarskie i porady. „Pomorskie dla Zdrowia”

 

POMORZE. Badanie ciśnienia krwi, cholesterolu, oznaczenie wskaźnika BMI – tak zapowiada się tegoroczne „Pomorskie dla Zdrowia”. Będzie nauka samobadania piersi i szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy. Porad udzielą specjaliści, m.in. onkolodzy, kardiolodzy i dermatolodzy. Pierwsze spotkanie w Prabutach  w niedzielę, 3 czerwca 2018 r.

„Pomorskie dla Zdrowia” to letnia akcja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i podległe szpitale. W tym roku będzie to sześć wydarzeń w czerwcu i lipcu. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki nowotworowej, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Będzie można od ręki przebadać się u kardiologa albo zbadać niepokojące znamiona u dermatologa.

Pierwsze spotkanie odbędzie się w Prabutach już w najbliższą niedzielę, 3 czerwca 2018 r. w godz. 10-18, na boisku Centrum Kultury i Sportu (w czasie trwania Dni Miasta i III Prabuckiej Seniorady).

Specjalistycznych porad udzielą pracownicy: Szpitala Specjalistycznego w Prabutach sp. z o.o., Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. J. Titz Kosko w Sopocie sp. z o.o.,  Copernicusa Podmiotu Leczniczego sp. z o.o., Szpitali Pomorskich sp. z o.o., Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku sp. z o.o.

Od lat obserwuje się stały i dynamiczny wzrost liczby zachorowań na nowotwory. W ramach projektu Pomorskie dla Zdrowia w 2017 r. specjaliści przeprowadzili prawie 3,5 tys. badań, konsultacji i szkoleń. Wykryto 548 nieprawidłowości. Świadczy to o tym, jak ważna jest profilaktyka.

– Zainteresowanie badaniami w letnich przychodniach było ogromne. Przerosło wręcz nasze oczekiwania. Dla ludzi ważne było to, że specjaliści przyjmowali ich od ręki, bez wcześniejszej rejestracji czy oczekiwania na termin. W sytuacji wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, pacjenci byli niezwłocznie kierowani do specjalisty celem dalszej diagnostyki – wyjaśnia Beata Lewkowicz z Departamentu Zdrowia. Ponad 70 proc. badanych, to mieszkańcy miejscowości, w których organizowane były akcje. Z badań korzystali też turyści. – U ponad 500 pacjentów zdiagnozowano zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki. To dużo, ale też świadczy o tym, że ludzie potrzebują takich akcji.

W kolejnych terminach wydarzenie odbędzie się w: Sopocie, Gdańsku, Luzinie, Wdzydzach Kiszewskich i Słupsku. Harmonogram kolejnych wydarzeń dostępny w tekście na portalu pomorskie.eu.: https://pomorskie.eu/-/bezplatne-badania-i-porady-specjalistow-na-plazy-albo-w-muzeum-startuje-akcja-pomorskie-dla-zdrowia.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *