Czy warto być dziś pisarzem?

ksiazki

Sądzisz, że posiadasz talent do pisania? Chciałbyś związać swoja przyszłość z tworzeniem historii? Jeśli te pytania pojawiają się w twoim życiu to zapewne zastanawiasz się również nad tym, czy kariera pisarza jest opłacalna. Chcesz być jak twoi ulubieni autorzy, mieć grono fanów i dawać ludziom radość (lub inne emocje) z czytania książek przez ciebie napisanych. Prawda jest jednak taka, że w tym zawodzie wszystko jest relatywne. Jeśli chcesz się dowiedzieć czy warto, wsłuchaj się przede wszystkim w opinie osób, które już osiągnęły to czego ty tak bardzo pragniesz. Czytając dalej dowiesz się, z jakimi wadami i zaletami wiąże się ta profesja i sam ocenisz czy jest to opłacalne.

Odpowiedni rynek

Początkujący pisarze mają ciężko. Znalezienie wydawcy jest bardzo trudne, gdyż nasz rynek nie jest tak bardzo rozwinięty i chłonny dla rodzimych autorów. Możesz posiadać niesamowity talent, jednak by wybić się w tym zawodzie potrzeba dużo pracy. Po pierwsze nie każdy gatunek prozy jest równie popularny i poszukiwany. Powielanie historii już znanych, ulegając chwilowej modzie jest jakimś sposobem na sukces, jednak bardzo krótkotrwałym. Poza tym polski rynek jest bardzo mały i rzadko która powieść wychodzi poza obręb naszych granic (w porównaniu do prozy anglojęzycznej). Jak więc widać początek kariery jest w tym zawodzie niezwykle trudny.

Kilka plusów

Jedna z największych zalet bycia pisarzem jest możliwość bazowania na swoim talencie do kreowania opowieści, bez konieczności tytułowania się odpowiednim wykształceniem. Nie ma szkoły, która przygotuje nas do tego zawodu. Oczywiście można wybrać się na kurs kreatywnego pisania, ale na nim będą też inni, którym zostanie przekazana ta sama wiedza, więc opieranie na tak marnym fundamencie swojego warsztatu nie jest dobrym pomysłem. Początkującym pisarzom zazwyczaj nie brakuje pomysłowości, a zapał i chęci do tworzenia są tu bardzo duże. Jeśli zostaniemy dostrzeżeni i odniesiemy sukces możemy liczyć na więcej propozycji współpracy oraz wyższe wynagrodzenie za swoją następną książkę. Plusem może być także to, że pracujemy, kiedy chcemy i nie ma nad nami szefa (ważne jedynie by być w tej swobodnej sytuacji jak najbardziej efektywnym).

Odcienie szarości

Choćby praca pokrywała się z naszymi zainteresowaniami i była bardzo atrakcyjna również pod innymi względami, to wciąż jest to zajęcie, które musi zostać wykonane. Zobowiązują nas terminy, a codzienne zasiadanie do klawiatury i pisanie dalszego ciągu fabuły nie zawsze jest przyjemnym doświadczeniem. Pisarz jest swojego rodzaju rzemieślnikiem, który sukces i rozwój osiąga ciężką praca i samodyscypliną (nie ma tu szefa, który pilnuje byśmy pracowali – sami musimy się pilnować). Zarobimy tyle ile wysiłku włożymy w swoją pracę. To zawód bardzo niepewny, zwłaszcza na początku kariery, gdyż potknięcie może spowodować lawinę, która pogrzebie nasze szanse na sukces. W tym zawodzie potrzebny jest ciągły rozwój, który trwa latami nim nasz warsztat osiągnie konkretny poziom (nim stworzymy flagowe dzieło swojej twórczości). Nie ma tu stawki godzinowej, stałej pensji, opieki zdrowotnej, czy urlopów. Nie warto też liczyć na dużą wypłatę – niewielu jest w Polsce pisarzy, którzy utrzymują się z samych tantiemów za swoje książki.

Różne odpowiedzi

Pytając pisarza o to, czy warto tak jak on zajmować się w swoim życiu pisaniem, nigdy nie możemy być pewni odpowiedzi. Bardzo różne opinie padają z ust takich osób, gdyż rzemiosło te jest kwestia bardzo indywidualną i każdy może inaczej przeżywać swoją karierę. Dla niektórych jest to forma sztuki, pozwalająca uzewnętrznić swoje odczucia i myśli. Dla innych rodzaj ciężkiej pracy, który pomimo naszego entuzjazmu i włożonego wysiłku może równie dobrze trafić do szuflady z powodu braku zachwytu wydawnictwa nad tym dziełem.

Jak więc zacząć?

By zaistnieć w świecie literatury wcale nie trzeba wykazać się na początku dłuższa formą narracyjną. Łatwiej jest nam ubrać jakąś historię w opowiadanie, esej lub scenariusz, który może zainteresować inne osoby. Nic więc tak nie pomaga w tym przypadku jak udział w konkursach literackich. Jeśli wygramy możemy liczyć na publikację naszej prozy (na stronie internetowej, w czasopiśmie lub np. w antologii opowiadań) lub inne nagrody – pieniężne lub rzeczowe. Im więcej takich sukcesów tym poważniej możemy podchodzić do negocjacji z wydawnictwami. Istnieje również szansa, że zostaniemy dostrzeżeni i zaproszeni do współpracy. Najważniejsze to stworzyć ciekawą historię, a jeśli się spodoba zawsze można ją rozbudowywać o kolejne tomy, czy powieści osadzone w tym samym świecie.

Tekst przygotowany razem z serwisem literaturaiprasa.eu

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *