Czy Wałęsa zostanie wyrugowany nazwy lotniska w Rębiechowie

Lech Wałęsa. Fot Arch Czas

Lech Wałęsa

 

GDAŃSK. Z inicjatywy polityków Platformy Obywatelskiej Port Lotniczy w Gdańsku Rębiechowie otrzymał w 2004 r. temu nazwę im. Lecha Wałęsy. Już wówczas nazwa ta budziła kontrowersje, z uwagi oceny polityczne Wałęsy. Teraz grupa mieszkańców Trójmiasta uważa, że te lotnisko powinno mieć inną nazwę – bardziej uniwersalną Port Lotniczy im. Solidarności.

Grzegorz Dyrmo, jeden z pomysłodawców zmiany nazwy, wyjaśniał w Radiu Gdańsk, że chodzi o to, aby nazwa była bardziej uniwersalna. Nazwa lotniska nie powinna dzielić i wywoływać nieprzychylne opinie związane z osobą Lecha Wałęsy.
Grzegorz Dyrmo (w Radiu Gdańsk):
  • Nazwa, którą mamy teraz, została naszym zdaniem, wybrana zbyt wcześnie. Z perspektywy czasu, weryfikacji ostatnich lat, można by było do historii odnieść się nieco inaczej. Wielu ludzi uważa obecną nazwę za niesłuszną, chociaż oczywiście są i tacy, którzy ją sobie cenią. Uważam jednak, że w imię pamięci, choćby o wypadkach lat 70. i 80., powinniśmy przyjąć nazwę „Solidarność”. To by pogodziło wszystkich.
  • Do nazwy „Solidarność”, przyłączyć mogą się osoby popierające różne opcje polityczne. Nie jest to dedykowane jednej osobie. „Solidarność” jest ogólnopolska, ogólnonarodowa. Nie powoduje, że nazwa zawłaszczana jest tylko przez mieszkańców Trójmiasta czy Pomorza.
Jak podaje Radio Gdańsk, na razie ten pomysł zmiany nazwy lotniska jest promowany w mediach społecznościowych. Czy dojdzie do oficjalnego wniosku i zmiany nazwy? Ostateczną decyzję i tak podejmą właściciele lotniska w Rębiechowie.

lotnisko a logo vip(1)

Port Lotniczy Gdańsk jest Spółką z Ograniczoną Odpowiedzialnością, została zawiązana 30 kwietnia 1993 r. Do 2003 r. działała pod firmą Port Lotniczy Gdańsk – Trójmiasto spółka z o.o. a wcześniej jako Port Lotniczy Gdańsk Rębiechowo spółka z o.o.

Udziałowcami spółki są: Gmina Miasta Gdańska (4.213 udziałów), Województwo Pomorskie (4.116  udziałów), Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (3.645 udziałów), Gmina Miasta Gdyni (280 udziałów), Gmina Miasta Sopotu (275 udziałów).

W Radzie Nadzorczej są następujące osoby:

  • Jan Zarębski – Przewodniczący Rady Nadzorczej
  • Maciej Dobrzyniecki – Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej
  •  Andrzej Hawryluk – Sekretarz Rady Nadzorczej
  • Jacek Karnowski – Członek Rady Nadzorczej
  • Michał Kaczmarzyk – Członek Rady Nadzorczej
  • Henryk Ćwikliński – Członek Rady Nadzorczej
  • Sylwia Brauner – Członek Rady Nadzorczej

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *