Borowczak (Platforma): Wiele osób uznało nas wtedy za złodziei

borowczak plakat
MEDIA/POMORZE. Co stało się gwoździem do trumny Platformy? Wiele osób uznało nas wtedy za złodziei. Pamiętam znaną w Gdańsku panią, która krzyczała do mnie: „Ukradł mi pan pieniądze z OFE!” Ja? My? – powiedział poseł Jerzy Borowczak. – Winę za to ponoszą Balcerowicz i Miller, ale w roku 2015 gniew ludzi skupił się na nas. To dało wiatr w żagle Ryszardowi Petru i jego Nowoczesnej, a dla Platformy stało się gwoździem do trumny.
Jerzy Borowczak, poseł Platformy Obywatelskiej:
Dlaczego Platforma przegrała wybory?
Przyczyn było kilka, ale zjazd PO zaczął się od zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych. Wiele osób uznało nas wtedy za złodziei. Pamiętam znaną w Gdańsku panią, która krzyczała do mnie: – Ukradł mi pan pieniądze z OFE! Ja? My? Pretensje były źle adresowane.
Przypomnijmy, że kilkanaście lat temu z dnia na dzień wiele osób przeszło do OFE. Przestali płacić na ZUS, w którym przecież zostali nasi rodzice i dziadkowie. Z czego miało się im wypłacać emerytury? Marian Krzaklewski i premier Jerzy Buzek planowali, że dziura zostanie zasypana przychodami z prywatyzacji. Pierwsze pieniądze miały pochodzić ze sprzedaży Telekomunikacji Polskiej… Premier Leszek Miller, następca Buzka, nabrał się na tzw. dziurę Bauca i oznajmił, że do ZUS nie wpłaci ani złotówki.
A co do złodziei: jeśli kogoś można tak nazwać, to tych, którzy zarządzali OFE. Brali 10 procent nie od tego, co zarobili, ale od sum, które wpływały do funduszy! Winę za to ponoszą Balcerowicz i Miller, ale w roku 2015 gniew ludzi skupił się na nas. To dało wiatr w żagle Ryszardowi Petru i jego Nowoczesnej, a dla Platformy stało się gwoździem do trumny.

(źródło: Dziennik Bałtycki, rozmowa z Barbarą Szczepułą)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *