Bezpieczeństwo w magazynie – jak je zwiększyć?

Magazyn to miejsce w którym – jeżeli nie zadbamy o odpowiednie środki bezpieczeństwa – łatwo jest o groźny wypadek. Jak zatem sprawić, by praca w magazynie nie wiązała się z żadnym niepotrzebnym ryzykiem?

W przestrzeni magazynowej znajduje się wiele przedmiotów stanowiących potencjalne niebezpieczeństwo dla pracowników. Można tu jako przykład podać różnego rodzaju maszyny przenoszące ciężkie i nierzadko niebezpieczne towary. Istnieją na szczęście jednak sposoby na to, aby jak najefektywniej zminimalizować ryzyko wystąpienia jakiegokolwiek wypadku. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Czym jest „ślepy punkt”?

Jedną z przyczyn wypadkach na magazynach są tzw. „ślepe punkty”, czyli miejsca, w których zarówno piesi pracownicy, jak i kierowcy różnego rodzaju pojazdów (np. wózków widłowych) mają szczególnie ograniczoną widoczność. Za przykład może tu posłużyć wyjazd z alejki ograniczonej półkami pełnymi towarów – kierowca jadącego wózka w zasadzie nie ma jak sprawdzić, czy ktoś właśnie nie przechodzi między wyjściami alejek. Jest całkowicie zdany jest na rozsądek swoich pracujących na własnych nogach kolegów. Aby uniknąć nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia wydarzeń, warto rozważyć postawienie w takich miejscach luster umożliwiających sprawdzenie, co znajduje się za rogiem. Takie produkty ma w swojej ofercie między innymi firma AJ Produkty – oferuje ona zarówno lustra wypukłe z trwałego akrylu, jak i drogowe, szczególnie przydatne w zwiększaniu bezpieczeństwa ruchu. Umiejscowienie tych produktów w kluczowych punktach to świetny sposób na zwiększenie widoczności na hali magazynowej.

Niebezpieczne wycieki

Innym częstym zagrożeniem pojawiającym się w magazynach są różnego rodzaju wycieki. Nie mówimy tu wyłącznie o toksycznych substancjach, które same w sobie stanowią niebezpieczeństwo dla pracowników, lecz o wyciekach każdej cieczy, na której może się pośliznąć pracownik lub kierowany przez niego pojazd. Warto zatem zainwestować w środki pozwalające na szybkie usunięcie przecieku z posadzki magazynowej, takie jak specjalne maty wsiąkające w siebie wilgoć. Kolejna kwestia, którą można uznać za również godną uwagi, to odpowiednie oznakowanie hali magazynowej. W sytuacji kryzysowej jasne i wyraźne oznaczenie gaśnicy, apteczki czy drogi do wyjścia ewakuacyjnego może okazać się zbawienne. Tu z pomocą ponownie może przyjść asortyment firmy AJ Produkty, zawierający rozbudowaną gamę wszelkich niezbędnych w tym miejscu pracy oznaczeń związanych z bezpieczeństwem hali magazynowej.

Umiejscowienie towarów

Zagrożeniem, którego również nie można lekceważyć, są towary spadające z półek z powodu nieprawidłowego ustawienia. Jeśli chcemy uniknąć wynikających z takich niebezpiecznych sytuacji obrażeń wśród pracowników, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy układać towary na półkach według ich masy – im cięższy towar, tym niżej powinien się znaleźć. Wszelkiego rodzaju sprzęt nigdy nie powinien znajdować się w pobliżu krawędzi półek, skąd mógłby się nagle zsunąć. Ważne jest też to, by materiały uznawane za niebezpieczne przechowywać w specjalnych wzmocnionych szafach skonstruowanych z wytrzymałych, ognioodpornych materiałów. Przykładami takich substancji są pestycydy czy też materiały łatwopalne.

Jak widać, jednymi z częstszych przyczyn niebezpiecznych wypadków do których dochodzi na przestrzeniach magazynowych są tzw. „ślepe punkty”, wycieki mniej lub bardziej niebezpiecznych cieczy, czy zsunięcia się położonych na półkach towarów. Kiedy zaś dochodzi do sytuacji kryzysowych, nieocenione często okazuje się wyraźne oznakowanie kluczowych dla bezpieczeństwa elementów.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *