Akcja poszukiwawcza: ojciec z dziećmi zaginął na grzybobraniu

pol-akcja-poszukiwani

POMORZE. Na terenie kompleksu leśnego w okolicach Swornychgaci w czasie akcji poszukiwano ojca z tróją dzieci. Wyszły na grzybobranie i nie powróciły do domu.

Według przyjętego scenariusza dyżurny policji w Chojnicach około godziny 16:00 otrzymał zgłoszenie od kobiety, że mąż z trójką dzieci w godzinach rannych wyszedł na grzybobranie i do chwili obecnej nie powrócił. Rozmówczyni poinformowała, że próbowała się kontaktować z mężem, lecz bezskutecznie.

Po tej informacji dyżurny powiadomił o zdarzeniu pozostałe służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w powiecie. Jako pierwsi do działań przystąpili policjanci z Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Osób, którzy pojechali do zgłaszającej w celu ustalenia okoliczności zaginięcia oraz aktualnych rysopisów zaginionych. W rejon działań zostaje skierowany Naczelnik Wydziału Prewencji w celu koordynacji działań poszczególnych służb. W międzyczasie do wskazanego miejsca zaginięcia dotarły patrole policji będące w dyspozycji dyżurnego, a także pododdziały policjantów wraz z dwoma funkcjonariuszami z psami służbowymi oraz straż pożarna.

W trakcie planowania działań, udało się nawiązać kontakt telefoniczny z zaginionym mężczyzną, który poinformował, że nie zna swojego położenia, wskazał że kierował się wzdłuż rzeki i jest ranny w nogę, połączenie zostało przerwane. Dowodzący akcją po przeanalizowaniu mapy topograficznej terenu wyznaczyli poszczególnym służbom rejony prowadzenia poszukiwań. Patrole zmotoryzowane kontrolowały główne ciągi komunikacyjne. Policjanci sprawdzali wyznaczone obszary poprzez rozwinięcie tyraliery i linii posterunków. Szeroko zakrojone działania były również prowadzone na obszarach pobliskich akwenów wodnych.

Po kilku godzinach mundurowi na polanie leśnej odnaleźli rannego mężczyznę z dwójką dzieci. Udzielili zaginionym niezbędnej pomocy, przekazali rannego służbom medycznym i zaczęli poszukiwania trzeciego dziecka, które jak się okazało poszło po pomoc wzdłuż rzeki. Dowodzący podjął kolejną decyzję zgodnie z algorytmem poszukiwań osób zaginionych kategorii I, włącznie z wykorzystaniem Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Pomimo zapadającego zmroku akcja poszukiwawcza była kontynuowana. Po kilkudziesięciu minutach od znalezienia pierwszej trójki, policjanci z posterunku wodnego podczas patrolowania linii brzegowej zauważyli wyziębionego zaginionego chłopca, któremu udzielili pomocy i przekazali pod opiekę matki.

Szybka i skuteczna interwencja policji oraz służb ratunkowych jest szczególnie ważna, jeśli chodzi o zdarzenia stwarzające bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Ćwiczenia dają możliwość podnoszenia skuteczności działań policji oraz doskonalenia współpracy z jednostkami ratowniczymi. (KWP)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *