8,50 euro za godzinę także dla Polaków na terenie Niemiec

Płaca minimalna w Niemczech – 8,50 euro na godzinę obowiązuje także Polaków pracujących na terenie Niemiec. Stawka ta jest dużo większa niż płaca minimalna w Polsce (1750 zł, brutto). Kontrowersje w stosowaniu tych przepisów występują w przypadku, gdy pracownik polskiej firmy pracuje na terenie Niemiec. Dotyczy to także czasowego wykonywania pracy po przekroczeniu granicy, np. kierowców.
Pochodzę z Polski i pracuję w Niemczech. Czy istnieje płaca minimalna dla mnie? Jestem zatrudniony jako pomoc domowa w prywatnym gospodarstwie domowym. Czy obowiązuje mnie płaca minimalna?
To tylko przykładowe dwa z wielu pytań, na które odpowiedzi udziela ulotka informacyjna rozdawana polskim pracownikom w Niemczech. Broszurka jest rozdawana także kierowcom przy autostradzie A4 .
Od dnia 1 stycznia 2015 r. w Niemczech obowiązuje ustawowa płaca minimalna w wysokości 8,50 euro za godzinę.
Aby pracownicy z Polski i Czech byli poinformowani o swoich prawach, DGB Region Saksonia w ramach EURES-TriRegio wydała broszurę w języki polskim, niemieckim i czeskim. Ulotki zawierają informację o minimalnym wynagrodzeniu należnym pracownikom w poszczególnych grupach zawodowych, oraz informują o innych prawach pracowniczych obowiązujących w Niemczech.
– Płaca minimalna obowiązuje w Niemczech wszystkich zatrudnionych, niezależnie od tego, skąd pochodzą – tłumaczy wiceprzewodniczący DGB Saksonia, Markus Schlimbach. – Ale oczywiście istnieją reguły, które muszą znać także polscy i czescy pracownicy. Na przykład jest kilka branż z rozbieżnymi regulacjami, jak praca tymczasowa, budownictwo czy branża opieki. I oczywiście, ważne jest, by w przypadku płacy godzinowej dokładnie zapisywać czas pracy. Takie wskazówki znaleźć można w broszurach, a dla nas ważne jest, by pracownicy z Polski i Czech nie byli gorzej traktowani.
– Musimy informować polskich pracowników dojeżdżających do pracy do Niemiec na temat ich praw, aby nie zarabiali mniej, niż im przysługuje. Tylko ten, kto zna swoje prawa, może domagać się ich przestrzegania – informuje przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność“, Franciszek Kopeć.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *