68 tys. osób nabitych przez parabank, naciąg na 180 mln zł

kwpgdansk-zatrzymani oszustwo (3)

GDAŃSK. Policjanci z gdańskiej komendy wojewódzkiej zatrzymali cztery osoby ze ścisłego kierownictwa dwóch spółek finansowych działających na terenie całego kraju.  44 i 37-€“latek podejrzewani są o oszustwa przy zawieraniu umów o pożyczki. Pokrzywdzonych jest około 68 tys. osób, a łączna wartość strat wynosi prawie 180 mln zł. Dwie pozostałe osoby,  34 i 51 -latek, podejrzewane są o oszustwa, w których pokrzywdzonych jest tysiąc osób, a straty to 1,5 mln zł. Wszyscy zatrzymani zostaną dzisiaj doprowadzeni do prokuratury na przesłuchanie. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przy wsparciu  policjantów z innych wydziałów komendy  dzisiaj rano  na terenie Gdańska i okolic zatrzymali trzech prezesów spółek finansowych i księgowego jednej z nich. Wszyscy  mężczyźni podejrzewani są o  oszustwa  znacznej wartości, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu.

Policjanci  i prokuratorzy zgromadzili materiał dowodowy, z którego wynika, że jedna z firm mająca biura na terenie całej Polski, od ponad 12 lat prowadząc działalność finansową i oferując pożyczki gotówkowe z bardzo niskim oprocentowaniem, oszukuje swoich klientów.

Głównym warunkiem otrzymania pieniędzy było wniesienie opłaty przygotowawczej. Pokrzywdzeni, którzy dokonywali wpłat  w kwocie od  kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych (w zależności  od wysokości wnioskowanej pożyczki), nie byli informowani o konieczności wniesienia dodatkowych zabezpieczeń i w znacznej większości przypadków pożyczek nie otrzymywali.

Policjanci ustalili, że z uiszczonych opłat przygotowawczych dwaj zatrzymani prezesi jednej ze spółek uczynili swoje  stałe źródło dochodu. W wyniku tego przestępczego procederu oszukanych zostało około 68 tys. osób, a straty jakie one poniosły wyniosły prawie 180 mln zł.

Podobne zarzuty dotyczą także dwóch pozostałych zatrzymanych dzisiaj osób. Mężczyźni związani ze spółką podejrzewani są o to, że podobny przestępczy proceder stosowali działając w innej firmie, która formalnie już nie istniała. W tym przypadku pokrzywdzonych jest ponad tysiąc osób a straty wynoszą 1,5 mln zł

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *