W ogólnopolskim Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w gronie laureatów jest Jolanta Roman-Stefanowska z Telewizji Gdańskiej. Otrzymała Nagroda Specjalna Oddziału Gdańskiego SDP za reportaż „Szukałem ojca 76 lat” wyemitowany na antenie TVP.
W kategorii konkursu „dziennikarstwo ekonomiczne” za reportaż o tematyce pomorskiej główną Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego jury przyznało Stefanowi Truszczyńskiemu za tekst „Hel jest hen albo może i dalej”.
Była to już 30. edycja Konkursu SDP, obejmowała prace opublikowane bądź wyemitowane w polskich mediach w 2023 roku. Dziennikarze mogli startować w ośmiu kategoriach tematycznych. Dziewiąta kategoria skierowana była do fotoreporterów i fotografów.
Do Konkursu wpłynęło 185 zgłoszeń, najwięcej do Nagrody im. Stefana Żeromskiego – 51, Nagrody im. Łukasiewicza – 42 oraz Nagrody im. Janusza Kurtyki – 34 zgłoszenia.
Materiały konkursowe oceniały dwa zespoły jurorów: Jury Selekcyjne oraz Jury Główne. Pierwsze pracowało w składzie: Wanda Nadobnik – przewodnicząca, Maria Giedz – wiceprzewodnicząca, Hanna Budzisz – sekretarz oraz członkowie: Hubert Bekrycht i Agnieszka Szepelak.
Skład Jury Głównego to: Krzysztof Skowroński – przewodniczący, Hubert Bekrycht, Teresa Bochwic, Krystyna Forowicz, Jolanta Hajdasz, Jerzy Jachowicz, Sonia Kwaśny, Wanda Nadobnik, Tadeusz Płużański, Barbara Stanisławczyk, Marcin Wolski, Wanda Zwinogrodzka.
Nagrodzono wielu dziennikarzy z mediów centralnych oraz regionalnych.
Główną Nagrodę Wolności Słowa za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka jury przyznało Michałowi Rachoniowi i Sławomirowi Cenckiewiczowi za serial dokumentalny „Reset” pokazywany w TVP1 i TVP INFO.
Nagrodę Specjalną jury przyznało Marii Przełomiec za autorski program „Studio Wschód” prowadzony nieprzerwanie od lutego 2007 do 19 grudnia 2023 w TVP Info.
Laur SDP w 2024 roku otrzymała twórczyni i wieloletnia szefowa Biełastu Agnieszka Romaszewska-Guzy.
Ten Laur – swoisty doktorat honoris causa Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznaje autorytetom zawodowym. Wyróżnienie to jest wyrazem najwyższego uznania dla tych dziennikarzy, którzy wyróżniają się wyjątkowym profesjonalizmem, dokonaniami, dorobkiem, a także postawą etyczną. Agnieszkę Romaszewską-Guzy uhonorowano „za niezależność dziennikarską i konsekwencję w tworzeniu Biełsat TV”. (źródło:sdp.pl)
Zdjęcia: Maria Giedz