Przedsiębiorcy z zadowoleniem przyjmują wycofanie się Ministerstwa Finansów z tzw. klauzuli obejścia prawa. Rząd zajmie się szerszym projektem nowelizacji ordynacji podatkowej, jednak bez kontrowersyjnych przepisów.
Propozycja Ministerstwa Finansów, aby do ordynacji podatkowej wprowadzić klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania spotkała się zarówno z krytyką przedsiębiorców i reprezentujących ich organizacji, w tym BCC, jak również gremiów naukowych i eksperckich, m.in. powołaną przez ministra finansów Radą Konsultacyjną Prawa Podatkowego.
Była to propozycja daleko wykraczająca poza zalecenia unijne, w dodatku groźna dla podatników, a w istocie mająca „załatać” liczne luki w prawie podatkowym, pozwalające podatnikom na zmniejszanie swych danin publicznych. Nie taki powinien być jej cel. Klauzula nie może być narzędziem do poprawiania wadliwych ustaw podatkowych. Nie jest też narzędziem do walki z oszustwami podatkowymi. Wreszcie, nie może stwarzać możliwości nadużywania władzy przez administrację podatkową. Niestety, takimi wadami była obciążona bieżąca koncepcja klauzuli autorstwa ministerstwa. (…)
Miejmy nadzieję, że wykonując zalecenia Komisji Europejskiej z grudnia 2012 r., polskie władze fiskalne opracują zgodny z Konstytucją i orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego projekt przepisów, który nie osłabi pozycji konkurencyjnej polskich przedsiębiorców, a klauzula będzie mogła być stosowana wyjątkowo, w przypadkach istotnych dla bezpieczeństwa finansów publicznych, a nie jako standardowe narzędzie kontroli biznesu.
Dr Irena Ożóg
ekspert BCC ds. podatków
minister ds. polityki podatkowej w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC