Zmiany na szczycie Energii. Kościelniak p.o. prezesa zamiast Kaśkowa

kosielak

Jacek Kościelniak

POMORZE. Energa SA z siedzibą ma nowego prezesa. Pełniącym obowiązki prezesa Zarządu został  członek Rady Nadzorczej Jacek Kościelniak. Obradująca w Warszawie Rada Nadzorcza odwołała ze składu Zarządu prezesa Dariusza Kaśkowa oraz dwóch wiceprezesów: Mariusza Rędaszkę (ds. finansowych) oraz Przemysława Piesiewicza (ds. strategii rozwoju).

Dariusz Kaśków był prezesem Zarządu Energi od stycznia 2016 r. W tym czasie doprowadził do „odmrożenia” projektu budowy elektrowni węglowej w Ostrołęce (jest już ogłoszony przetarg na budowę). Wypracowano nową strategię Grupy Energa na lata 2016-2025. Rozpoczęto wdrażanie projektu konsolidacji kapitałowej (spłaszczenie struktury własnościowej, organizacyjnej i zarządczej spółek zależnych).

Pełniącym tymczasowo obowiązki prezesa Zarządu Grupy Energa z dniem 17 stycznia został członek Rady Nadzorczej Jacek Kościelniak, który 30 grudnia 2016 r. został dokooptowany do RN. Został oddelegowany na okres 3 miesięcy do czasowego wykonywania czynności członka zarządu spółki. RN powierzyła mu pełnienie funkcji prezesa Zarządu.

W  Zarządzie Energa SA zostają: Grzegorz Ksepko – wiceprezes ds. korporacyjnych oraz Mariola Anna Zmudzińska – wiceprezes ds. relacji inwestorskich.

Skład Rady Nadzorczej Energi: Paula Ziemiecka-Księżak – przewodnicząca, Zbigniew Wtulich – wiceprzewodniczący oraz Agnieszka Terlikowska – Kulesza, Maciej Żółtkiewicz, Marek Szczepaniec oraz Andrzej Powałowski – członkowie.

Kościelniak ma 53 lata, pochodzi ze Śląska. Absolwent  Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Posiada uprawnienia audytora finansowego. W latach 80. uczestniczył w działalności Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz stowarzyszenia Legion Polski Niepodległej. Od 2003 r. był pełnomocnikiem powiatowym PiS w Dąbrowie Górniczej. W 2005 r. został posłem z listy PiS. Był w Komisji Finansów Publicznych oraz został członkiem sejmowej komisji śledczej tzw. bankowej.

W latach 90. był głównym księgowym i specjalistą ds. finansowych. W latach 1998-2002 był dyrektorem Wydziału Finansów Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i przewodniczącym Rady Nadzorczej Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. Był m.in. audytorem Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych. Do 2004 r. wykładał w sopockiej Szkole Bankowej przy Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych, która jest jednym z kluczowych podmiotów grupy SKOK. W latach 1998 – 2002 pracował jako dyrektor wydziału finansów w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, później w prywatnej firmie. Jest jednym z założycieli Śląskiego Instytutu Rozwoju Regionalnego w Katowicach.

W 2007 r. był w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, zastępca szefa KPRM ds. społeczno-gospodarczych i wiceprzewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów.W latach 2007-2011 był wiceprezesem Najwyższej Izby Kontroli. Od 2 sierpnia 2011 r. był pracownikiem NIK. Jako ekspert brał udział w realizacji projektu współpracy bliźniaczej dotyczącej wzmocnienia potencjału kontrolerskiego Organu Kontroli w Gruzji i Albanii. Pracuje również w Grupie Roboczej EUROSTAT, której zadaniem jest przygotowanie i opracowanie Europejskich Standardów Rachunkowości Sektora Publicznego.

30 grudnia 2016 r. na wniosek ministra został członkiem Rady Nadzorczej Energa SA.

 

energa-kaskow

Odwołany przez Radę Nadzorczą z funkcji prezesa Energii Dariusz Kasków

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *