Red. Włodek Szymański – monografia chodu – z głowy na dysk i papier

Red. Włodzimierz Szymański

MEDIA. Red. Włodzimierz Szymański z Gdańska, najwybitniejszy statystyk w Polsce zajmujący się chodem sportowym,  mimo poważnej choroby, pracuje nad przygotowaniem do druku i wydaniem przez PZLA monografii chodu. Ma wszystkie dane w „jednym palcu”, z pamięci cytuje wyniki. Z mozołem wklepuje dane, przelewa je na dysk. Trzymamy kciuki i życzymy dzielnemu, niezłomnemu redaktorowi zdrowia.

DL Londyn: Polacy w chodzie na 1 milę

Miłośnicy chodu sportowego będą mieć w niedzielę nie lada gratkę, podczas dziewiątego mityngu tegorocznej Diamentowej Ligi zostanie rozegrany wyścig mężczyzn na dystansie jednej mili.

Wśród jedenastki uczestników nie brakuje gwiazd, na liście startowej znajdują się m.in. mistrz świata Robert Heffernan (IRL), wicemistrz olimpijski Erick Bernabé Barrondo (GUA) i wicemistrz świata juniorów Diego Garcia (ESP).

Polskę będą reprezentować Jakub Jelonek i Rafał Sikora (obaj KS AZS AWF Kraków).

Jaka wygląda historia rekordów w chodzie jedną milę. Wydawnictwo „Progression of IAAF World Records” podaje tylko jeden wynik, George’a Gouldinga (CAN) z 4 czerwca 1910 r. – 6:25.8.

Temat chodu na jedną milę w Polsce gruntownie wyjaśnił „Aktualnościom” red. Włodzimierz Szymański, najwybitniejszy statystyk w Polsce zajmujący się chodem sportowym, który mimo poważnej choroby pracuje nad przygotowaniem do druku i wydaniem przez PZLA monografii chodu pt. „Historia chodu sportowego w Polsce 1904 – 2017” (dane do której zbierał przez 40 lat).

W całej historii chodu w Polsce można zaledwie trzy razy natrafić na informację o starcie naszych zawodników na jedną milę.

Pierwsza pochodzi z 1905 r. (!), kiedy to w zaborze austriackim Polak Józef Mostowy (KGSM Lwów) podczas zawodów we Lwowie osiągnął na tym dystansie czas 9:07.0.

Druga to notka prasowa, zgodnie z którą 19 września 1959 r. w Warszawie odbyły się zawody w chodzie z dystansami milowymi w programie. Jak podano, Jerzy Łoskoczyński (Łączność Warszawa) wygrał na dystansie dwóch mil (na bieżni) z wynikiem 14:18.9 (rekord Polski), poprzedni RP należał do Krzysztofa Nowakowskiego (Budowlani Lublin, potem Legia Warszawa) 14:41.8. Wtedy też zmierzono zawodnikom oficjalne międzyczasy na jedną milę. Łoskoczyński uzyskał 6:53.0 (rekord Polski); poprzedni RP, jak napisano, należał do Krzysztofa Nowakowskiego 6:54.2.

Trzecia wiadomość pochodzi z 1976 r., kiedy to po igrzyskach w Montrealu olimpijczyk Bogusław Duda (wówczas Flota Gdynia) wygrał na mityngu w Edynburgu chód na jedną milę z rezultatem 6:06.4 (w prasie podano, że był to wówczas nieoficjalny rekord świata na tym bardzo nietypowym dla chodu dystansie).

Kiedy w drugiej połowie lat 70. red. W. Szymański opracowywał, na prośbę przewodniczącego działającej wtedy w Gdańsku Komisji Chodu Sportowego PZLA Witolda Kirkora, pierwszą w historii listę obrazującą rozwój Rekordów Polski i Najlepszych Wyników w historii polskiej LA na wszystkich chodziarskich dystansach, lecz w ogóle nie ujął dystansów milowych. Z powodów oczywistych – dystanse te nie były w Polsce uprawiane.

Zatem w Londynie Jakub Jelonek i Rafał Sikora będą rywalizować z przeciwnikami oraz spróbują poprawić najlepszy wynik w historii w Polsce należący do Bogusława Dudy – 6:06.4.

Włodzimierz Szymański + jr

07-07-2017

(Źródło: portal Polskiego Związku Lekkiej Atletyki)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *