Obajtek nowym prezesem Energi

Daniel-Obajtek-Fot_mat pras ARiMR

Daniel Obajtek. Fot: mat. pras. ARiMR

GDAŃSK. ENERGA ma nowego szefa i wiceprezesów. Rada Nadzorcza powołała na stanowisko prezesa Zarządu Energa Daniela Obajtka. Nowymi wiceprezesami zostali: Jacek Kościelniak (dotychczasowy po prezesa, członek Rady Nadzorczej) i Alicja Barbara Klimiuk.

Nadzorcza Spółki 10 lutego podjęła uchwały o powołaniu w skład Zarządu V kadencji:

 • Daniela Obajtek, powierzając mu pełnienie funkcji Prezesa Zarządu ENERGA SA, z dniem
  2 marca 2017 r.
 • Jacka Kościelniaka, powierzając mu pełnienie funkcji Wiceprezesa Zarządu ENERGA SA ds. Finansowych, z dniem 11 lutego 2017 r.
 • Alicję Barbarę Klimiuk, powierzając jej pełnienie funkcji Wiceprezesa Zarządu ENERGA SA ds. Operacyjnych, z dniem 1 marca 2017 r.
  Jednocześnie Jacek Kościelniak złożył rezygnację z dniem 10 lutego 2017 r. z członkostwa w Radzie Nadzorczej ENERGA SA.

Daniel Obajtek był wymieniany na giełdzie osób mających poparcie PiS w konkursie na stanowisko prezesa (po odwołanym w styczniu Dariuszu Kaśkowie).

Daniel Obajtek jest z wykształcenia magistrem inżynierem ochrony środowiska. W 1995 r. został dyrektorem zakładu przetwórstwa tworzyw sztucznych. W wyborach w 2002 r. uzyskał mandat radnego gminy Pcim, a w 2006 r. z sukcesem wystartował w wyborach na stanowisko wójta tej znanej miejscowości. Funkcję tę pełnił do 27 listopada 2015.

W 2014 r. ukończył studia w Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu na kierunku ochrona środowiska w specjalnościach bezpieczeństwo i higiena w środowisku pracy i zarządzanie środowiskowe w sytuacjach kryzysowych. Od 2016 r. był prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jako prezesem Agencji, w ocenie rynku, odniósł  sukcesy, zreformował  i wyprowadził ją na prostą. W nowej strukturze Agencja ma gigantyczne oszczędności (zwłaszcza w obszarze informatycznym). Mimo trudnej zastanej sytuacji i opóźnień Obajtek zapewnił sprawne wypłacanie dopłat rolnikom.

Jest związany z PiS, zaufany człowiek premier Beaty Szydło, którą wspierał w kampanii wyborczej. Oceniany jest jako twardy lecz skuteczny menedżer. Ma w Enerdze uporządkować i zdynamizować sytuację.

W Zarządzie Energi stanowiska wiceprezesów zachowali: mec. Grzegorz Ksepko (wiceprezes ds. korporacyjnych) oraz Mariola Anna Zmudzińska (wiceprezes ds. relacji inwestorskich). 
Prezesi Energi w ostatnim 10-leciu

 • Alicja Barbara Klimiuk – lipiec 2006 – styczeń 2008
 • Mirosław Bieliński – luty 2008 – kwiecień 2015
 • Andrzej Tersa – 28 kwietnia 2015 r. – 7 grudnia 2015 r
 • Roman Pionkowski – 7 grudnia 2015 r – 4 stycznia 2016
 • Dariusz Kaśków – 4 stycznia 2016 – 17 stycznia 2017
 • Jacek Kościelniak – 17 stycznia 2017 – 2 marca 2017
 • Daniel Obajtek – 2 marca 2017 –
klimiuk

Alicja Klimiuk. Fot. Mariusz Kordek_lechia.gda.pl

Alicja Barbara Klimiuk ma 58 lat, pochodzi z Suwałk. Ma męża i dwie córki. W latach 1992-1998 była wiceprezydentem Suwałk, a następnie prezesem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prowadziła od 2008 r. w Suwałkach swoją firmę ABM Concept Alicja Barbara Klimiuk.
Była także prezesem Fundacji OPIEKA NAD OSOBAMI POTRZEBUJĄCYMI POMOCY „OGNISKO DOMOWE”, której celem jest opieka nad osobami starszymi oraz samotnymi, wymagającymi pomocy, zarówno stale mieszkającymi w kraju lub powracającymi na stałe do Ojczyzny z emigracji.  Była pełnomocnikiem do spraw rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach (prowadziła w 2015 r. projekt nowoczesnego centrum akademickiego). Była także dyrektorem Centrum Transferu Technologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach. W 2015 r. zorganizowała  Seminarium upowszechniające nowe technologie w budownictwie i odnawialnych źródłach energii.
Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia podyplomowe z marketingu i zarządzania w SGH.  Związana była dawniej z Unią Wolności, a potem z PiS (była w gronie Suwalskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego z deklaracją „Polska jest najważniejsza”). Jest zaufaną osobą posła z Podlasia, wiceministra Jarosława Zielińskiego (prominentnego polityka PiS)
Klimiuk zna Energę, w lipcu 2006 r., w wyniku konkursu na stanowisko prezesa Energi (po odwołanym przez Radę Nadzorczą Waldemarze Barteliku, kojarzonym z lewicą) została szefową tej firmy. Wówczas przewodniczący Rady Nadzorczej był Andrzej Jaworski. Była prezesem Energi do stycznia 2008 r.
alicja_barbara_klimiuk_energa

Alicja Klimiuk – gdy była prezesem Energi

Będąc prezesem Energi  została wyróżniona w rankingu sporządzonym przez Magazyn Ekonomiczny „Home & Market”. Spośród 100 menedżerek zarządzających największymi firmami w Polsce prezes ENERGI zajęła 7. miejsce. W uzasadnieniu napisano: „Kompetentne, wykształcone, zdecydowane, zorganizowane, skuteczne – tak można scharakteryzować kobiety, które znalazły się szczycie polskich firm”.

energa klimiuk kurski

energa klimiuk kurski jaworski 2

Alicja Klimiuk (gdy była prezesem Energi), Andrzej Jaworski (jako przewodniczący RN Energi) i Jacek Kurski (jako poseł). Fot. Mariusz Kordek_lechia.gda.pl

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *