Notatki osobiste kard. Wojtyły – Jana Pawła II. Zapiski do modlitwy

WojtylaJPII_Jestembardzo_500px

WARTO PRZECZYTAĆ. Tomasz P. Terlikowski o książce „Jan Paweł II, Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003” (fronda.pl): Notatki osobiste bł. Jana Pawła II, które miały być spalone, ale zamiast tego strażnik testamentu je wydał, są dla mnie poważnym problemem. Na początku, zanim jeszcze zacząłem je czytać, miałem poczucie, że testamentu nie należało łamać. Później, po kilkudziesięciu pierwszych stronach lektury, ten dokument mocno mnie ruszył i zacząłem mieć wątpliwości, czy rzeczywiście kard. Stanisław Dziwisz nie zrobił słusznie decydując się na wydanie tego tekstu…

„Sprawiedliwość wymaga jednak, by wskazać mocne strony tej wydanej właśnie książki. A są takie. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że dla uważnego czytelnika pierwszych stokilkadziesiąt stron zapisków papieskich może być ważnym, choć zapewne nie przełomowym doświadczeniem duchowym. Znajdujemy w nich bowiem obraz człowieka szczerze zmagającego się ze swoim powołaniem, szukającego dróg bycia jeszcze bliżej Boga. Nie brak tam też notatek, które mogą się stać podstawą osobistej modlitwy każdego chrześcijanina. Tak jest, gdy papież wskazuje, czym jest nawrócenie w każdym ludzkim działaniu, określając je „znajdowaniem pozycji Chrystusa Pana”.

Mocne i ważne, przynajmniej dla mnie, są także zapiski kardynała Wojtyły dotyczące obrony Kościoła i stosunku do ludzi, którzy są po drugiej stronie. Metropolita krakowski szuka złotego środka między zaangażowaniem w walkę i obronę Kościoła a zaciekłością i przypomina, że każdy chrześcijanin musi także to robić. „Konieczne jest świadectwo prawdzie dawane mężnie i wytrwale. Konieczna obrona Kościoła i słuszności (…) Trzeba uważać, żeby ta „żarliwość nie zamieniła się w pewien rodzaj wrogości do innych” – przestrzega kard. Wojtyła. I dodaje: „musi być żarliwość, pragnienie dobra, mężna obrona Kościoła, słuszności i prawdy – ale trzeba czuwać, aby to nie przerodziło się w jakąś zwyczajną zaciekłość”.

Takich rozważań, pomagających w modlitwie, wskazujących, także nam żyjącym w innych czasach, jak ukierunkowywać swoje życie duchowe w tych notatkach nie brakuje. Ale trzeba mieć też świadomość, że ich lektura wymaga cierpliwości, bowiem te perełki znajdują się pośród zwyczajnych notatek, o tym jakie modlitwy metropolita krakowski odmówił, w jakiej kolejności przygotowywał się do refleksji i wreszcie, co ostatnio przeczytał. Wiele z myśli, które znajdziemy w notatkach to zresztą, i dotyczy to także pierwszego (tak ja sobie je podzieliłem), jeszcze przed-papieskiego okresu – to zresztą cytaty z kaznodziei czy rekolekcjonisty. Cytaty, które oczywiście pokazują, czym żył kard. Wojtyła, co zwracało jego uwagę, ale jednak cytaty, które więcej mówią o ich autorach, niż o bł. Janie Pawle II”.

Tomasz P. Terlikowski

Jan Paweł II, Jestem bardzo w rękach Bożych. Notatki osobiste 1962-2003, ss. 640

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *