Łopiński w Radzie Nadzorczej Telewizji Polskiej

lopinski  ok plewa  modlitwa przy grobie

Maciej Łopiński. Fot. R. Plewa

POMORZE. Maciej Łopiński został  przewodniczącym Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej.

Do Rady Nadzorczej TVP SA Macieja Łopińskiego powołała, zgodnie z ustawą o mediach publicznych Rada Mediów Narodowych. W radzie po rezygnacji przewodniczącego Dariusza Lasockiego był wakat.

31 stycznia br. Łopiński został członkiem RN, dzięki poparciu członków RMN, będących posłami PiS: Krzysztof Czabański, Elżbieta Kruk i Joanna Lichocka. Następnie członkowie rady wybrali nowego przewodniczącego.

W trzyosobowej radzie nadzorczej zasiadają obecnie: Maciej Łopiński (przewodniczący), Przemysław Tejkowski (wiceprzewodniczący) i Radosław Włoszek (członek RN).

Maciej Łopiński jest z zawodu dziennikarzem. Mieszka na stałe w Gdańsku, na Pomorzu rozpoczął pracę dziennikarską, a potem menedżerską – w mediach oraz instytucjach gospodarczych. Był także wykładowcą dziennikarstwa w uczelniach pomorskich.

Łopiński był dziennikarzem „Głosu Wybrzeża”,  tygodnika „Czas”. W stanie wojennym organizował i redagował prasę podziemną: „Przekaz”, „Solidarność – Pismo Regionu Gdańskiego”. Jego publikacje ukazywały się także  w czasopismach emigracyjnych: „Kulturze”, „Zeszytach Historycznych” i „Kontakcie”. Jest współautorem znanej publikacji książkowej „Konspira” o działalności struktur podziemnych „Solidarności” w stanie wojennym.

W latach 1989-1991 był redaktorem naczelnym „Tygodnika Gdańskiego” (czasopisma utworzonego przez niezależne środowisko dziennikarskie wywodzące się z prasy podziemnej). Był wiceprezesem spółki medialnej Prasa Bałtycka – wydającej „Dziennik Bałtycki’ i „Wieczór Wybrzeża”.

Był ministrem w Kancelarii Prezydenta RP (w latach 2005–2010 za prezydentury Lecha Kaczyńskiego i 2015–2016 za kadencji Andrzeja Dudy). Po katastrofie smoleńskiej był współzałożycielem Stowarzyszenia Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego i przewodniczył Stowarzyszeniu. W poprzedniej kadencji Sejmu RP był posłem z listy PiS.

 

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *