Kolejna zmiana w Enerdze. Wiceprezes Zmudzinska odwołana. Elektryk Miotke do wzięcia

Mariola_Zmudzińska

Mariola Anna Zmudzińska straciła stanowisko w Enerdze

GDAŃSK. Kolejny wiceprezes Energi został odwołany przez Radę Nadzorczą. Stanowisko straciła Mariola Anna Zmudzińska – wiceprezes Zarządu ENERGA SA ds. Relacji Inwestorskich. Nieoficjalnie mówi się, że zastąpi ją elektryk Jerzy Miotke – osoba z kręgu szefa PiS na Pomorzu Janusza Śniadka.
16 lutego 2017 r.  Rada Nadzorcza Energi SA podjęła uchwałę o odwołaniu  ze składu Zarządu Mariolę Annę Zmudzińską. Jest to kolejna zmiana dokonana we władzach tej spółki w ostatnim okresie.
W 17 stycznia (po roku zarządzania) odwołany został prezes Dariusz Kaśków (określany jako człowiek b. ministra skarbu Dawida Jackiewicza) oraz dwaj wiceprezesi: Mariusza Rędaszka (ds. finansowych) i Przemysława Piesiewicz (ds. rozwoju i innowacji). Obaj mieli opinię fachowców, szczególnie Piesiewicz miał uznanie jako osoba kompetentna (był on kojarzony politycznie ze środowiskiem  b. eurodeputowanej Hanny Foltyn-Kubackiej).
W ich miejsce Rada Nadzorcza w 10 lutego powołała: Daniela Obajtka – na stanowisko prezesa Zarządu (od 2 marca, osoba bliska premier Beaty Szydło), Alicję Klimiuk – na stanowisko wiceprezesa ds. operacyjnych (od 1 marca, była ona za poprzednich rządów PiS – gdy szefem RN Energi był Andrzej Jaworski – prezesem Zarządu Energi) oraz Jacka Kościelniak – na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych (dotychczas był p.o. prezesa, oddelegowanym przez RN, jest osobą zaufaną z kręgu prezesa Jarosława Kaczyńskiego).
Ze starego składu, powołanego w ubiegłym roku został jedynie mec. Grzegorz Ksepko – wiceprezes ds. korporacyjnych (prawnik, pochodzi z Pomorza, działał w sopockim PiS, jest uważany jako zaufana osoba z kręgu prezydenta Andrzeja Dudy i Marty Kaczyńskiej).
Mariola Zmudzińska kojarzona była ze środowiskiem politycznym Andrzeja Jaworskiego (b. lidera PiS na Pomorzu, obecnego wiceprezesa PZU). Wpływy Jaworskiego na Pomorzu osłabły, chociaż ma mocną pozycję na prawicy jako osoba związana ze środowiskiem Radia Maryja i Telewizji Trwam (był on głównym organizatorem pomyślnie zakończonej akcji w obronie mediów katolickich w Brukseli).
Nie podano powodów nagłego odwołania przez Radę Nadzorczą Marioli Zmudzińskiej. Miała ona opinię osoby kompetentnej, bliskiej „Solidarności”, odpowiadała w Zarządzie za sprawy inwestorskie. Zmudzińska jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2006-2007 (za rządów PiS i gdy szefem RN był Jaworski) była prezesem Zarządu w firmie Kongres Sp. z o.o. oraz Prezesem Zarządu w Międzynarodowym Centrum Szkolenia Energetyki Sp. z o.o (do 2008 r.). Była w Enerdze odpowiedzialna m.in. za przygotowywanie konsolidację spółek szkoleniowych w Grupie Energa.  Miała także pod swoją opieką segmenty w terenie, m.in. Elektrownię Ostrołęka.
Nieoficjalnie mówi się, że po jej odejściu stracą stanowiska w Zarządzie i Radach Nadzorczych osoby w spółkach zależnych od centrali, kojarzonych ze środowiskiem Jaworskiego.
Inż. Miotke na wiceprezesa?
miotke jerzy

Jerzy Miotke – może zostanie wiceprezesem Energi

Nieoficjalnie mówi się, że Zarząd Energi ma być wzmocniony o fachowca z dziedziny energetyki (nikt w obecnym składzie Zarządu nie ma ani doświadczenia ani wykształcenia zbliżonego do energetyki – podstawowej dziedziny działalności gospodarczej spółki). Wśród potencjalnych kandydatów wymienia się osobę mgr inż. Jerzego Miotke (elektryk, absolwent Politechniki Gdańskiej, menedżer z praktyką zawodową w energetyce, b. wiceprezydent Gdyni). Nie jest działaczem PiS, lecz ma dobre notowania w środowisku prawicowym i może liczyć na poparcie lidera PiS na Pomorzu – Janusz Śniadka. Był w ostatnich wyborach kandydatem na Senatora – z poparciem PiS w trudnym okręgu gdyńskim (gdzie nieznacznie przegrał z Januszem Lewandowskim – żelaznym kandydatem PO).
(AK)

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *