„Energetyczna Dama” wraca z Suwałk na Pomorze

alicja_barbara_klimiuk_energa

GDAŃSK. Do koncernu Energa wraca Alicja Klimiuk – menedżer, samorządowiec  z Suwałk, określana jako „Energetyczna Dama”. Była prezesem Zarządu spółki dziesięć lat temu, gdy szefem Rady Nadzorczej był Andrzej Jaworski (wpływowy polityk PiS, obecnie wiceprezes PZU). Teraz Klimiuk będzie wiceprezesem ds. operacyjnych – kluczową osobą w zarządzaniu firmą.

Rada Nadzorcza Energi 10 lutego ogłosiła wynik konkursu na stanowiska w Zarządzie. Do obsady były trzy stanowiska. Wiceprezesem ds. operacyjnych Zarządu  Energa będzie od marca Alicja Barbara Klimiuk. Nie potwierdziły się kuluarowe pogłoski, że tę funkcję będzie sprawować fachowiec z dziedziny energetyki – inżynier elektryk Jerzy Miotke z Gdyni (absolwent Politechniki Gdańskiej, b. wiceprezydent Gdyni, mający rekomendację szefa PiS na Pomorzu, posła Janusza Śniadka).

Na stanowisku prezesa nastąpiła kolejna zmiana. Rok szefem Energi był Dariusz Kaśków (kojarzony z b. ministrem Dawidem Jackiewiczem i b. posłem PiS Adamem Hoffmanem), a kilka tygodni funkcję tę sprawował Jacek Kościelniak (najpierw dokooptowany do Rady Nadzorczej, potem oddelegowany na stanowisko prezesa Zarządu, a obecnie wybrany przez RN na wiceprezesa ds. finansowych). Natomiast teraz, od 2 marca, prezesem będzie Daniel Obajtek (samorządowiec z Małopolski, b. wójt Pcimia, młody menedżer, związany z PiS, zaufany człowiek premier Beaty Szydło). Oceniany jest jako twardy lecz skuteczny menedżer. Ma – jak się określa w środowisku PiS – zrobić „porządki” w Enerdze i zdynamizować firmę.

Swoje stanowiska zachwali dotychczasowi wiceprezesi (pochodzący z Pomorza): Grzegorz Ksepko (prawnik z Sopotu, wiceprezes ds. korporacyjnych) oraz Mariola Anna Zmudzińska (wiceprezes ds. relacji inwestorskich).

Prezesi Energi w ostatnim 10-leciu

  • Alicja Barbara Klimiuk – lipiec 2006 – styczeń 2008
  • Mirosław Bieliński – luty 2008 – kwiecień 2015
  • Andrzej Tersa – 28 kwietnia 2015 r. – 7 grudnia 2015 r
  • Roman Pionkowski – 7 grudnia 2015 r – 4 stycznia 2016
  • Dariusz Kaśków – 4 stycznia 2016 – 17 stycznia 2017
  • Jacek Kościelniak – 17 stycznia 2017 – 2 marca 2017
  • Daniel Obajtek – 2 marca 2017 –

Come back „Energetycznej Damy”

klimiuk

Alicja Klimiuk. Fot. Mariusz Kordek_lechia.gda.pl

Alicja Klimiuk wraca do korporacji po prawie 10 latach. W 2006 r., wygrała konkurs na stanowisko prezesa Energi. Wówczas odwołany został Waldemar Bartelik (inż. elektryk, absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z lewicą). Była prezesem Energi do stycznia 2008 r.
Kim jest nowa wiceprezes ds. operacyjnych spółki Energa?
Alicja Barbara Klimiuk ma 58 lat, pochodzi z Suwałk. Ma męża i dwie córki.
W latach 1992-1998 była wiceprezydentem Suwałk, a następnie prezesem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po odejściu ze stanowiska prezesa Energi, wróciła do rodzinnych Suwałk. Tam założyła w 2008 r.  swoją firmę ABM Concept Alicja Barbara Klimiuk.
Była także prezesem Fundacji OPIEKA NAD OSOBAMI POTRZEBUJĄCYMI POMOCY „OGNISKO DOMOWE”, którego celem była opieka nad osobami starszymi oraz samotnymi, wymagającymi pomocy, zarówno stale mieszkającymi w kraju lub powracającymi na stałe do Ojczyzny z emigracji.
Była także pełnomocnikiem do spraw rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach (prowadziła w 2015 r. projekt nowoczesnego centrum akademickiego). Dotychczas była dyrektorem Centrum Transferu Technologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach. W 2015 r. zorganizowała  Seminarium upowszechniające nowe technologie w budownictwie i odnawialnych źródłach energii.
Ukończyła ekonomię na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia podyplomowe z marketingu i zarządzania w SGH.  Związana była dawniej z Unią Wolności, a potem z PiS (była w gronie Suwalskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego z deklaracją „Polska jest najważniejsza”). Jest zaufaną osobą posła z Podlasia, wiceministra Jarosława Zielińskiego (prominentnego polityka PiS)
Klimiuk zna bardzo dobrze Energę. W lipcu 2006 r., w wyniku konkursu na stanowisko prezesa Energi (po odwołanym przez Radę Nadzorczą Waldemarze Barteliku, kojarzonym z lewicą) została szefową tej firmy. Wówczas przewodniczący Rady Nadzorczej był Andrzej Jaworski, a jednym jej promotorów był Jacek Kurski (wówczas poseł). Razem wspomagali gdańską Lechię. „Żelazna Dama” Była prezesem Energi do stycznia 2008 r.
alicja_barbara_klimiuk_energa

Alicja Klimiuk – gdy była prezesem Energi

Będąc prezesem Energi  została wyróżniona w rankingu sporządzonym przez Magazyn Ekonomiczny „Home & Market”. Spośród 100 menedżerek zarządzających największymi firmami w Polsce prezes ENERGI zajęła 7. miejsce. W uzasadnieniu napisano: „Kompetentne, wykształcone, zdecydowane, zorganizowane, skuteczne – tak można scharakteryzować kobiety, które znalazły się szczycie polskich firm”.

energa klimiuk kurski jaworski 2

Alicja Klimiuk (gdy była prezesem Energi), Andrzej Jaworski (przewodniczacy RN Energi) i Jacek Kurski (jako poseł) Mariusz Kordek_lechia.gda.pl

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *