Elektrownie wodne Energi wygrały w aukcji OZE

 

POMORZE. Aż dziewięć elektrowni wodnych wystawionych przez Energę wygrało w aukcji OZE. To największa liczba obiektów skutecznie zgłoszonych przez pojedynczą firmę. Niektóre z nich mają ponad sto lat. W zabytkowej zabudowie, w malowniczym plenerze pracują sprawne technicznie urządzenia, wytwarzają energię realizując polskie cele dotyczące odnawialnych źródeł energii (OZE).

Małe elektrownie wodne (EW) Energi pracujące na pomorskich rzekach zostały wybrane w ramach nowego systemu wsparcia dla odnawialnych źródeł energii (OZE). Do czerwcowej aukcji dla istniejących źródeł o mocy do 1 MW Energa Wytwarzanie zgłosiła największą liczbę obiektów. Wszystkie – dziewięć elektrowni wygrały na aukcji. W sumie 44 instalacji zostało wybranych przez Urząd Regulacji Energetyki (URE).

Elektrownie Energi pracujące na pomorskich rzekach: Łupawie (cztery elektrownie), Wieprzy (dwie elektrownie) oraz na Słupi, Wierzycy i Raduni (po jednej elektrowni). Ich łączna moc zainstalowana wynosi 2,3 MW, a ilość sprzedanej energii stanowi 12 proc. wolumenu pozyskanego w aukcji przez URE.

EW Struga 2.jpg
Elektrownia wodna Struga na rzece Słupia zbudowana w 1896 r.; źródło Energa Wytwarzanie

Nowoczesne ekologiczne zabytki

Wśród zwycięskich obiektów jest jedna z najstarszych czynnych elektrowni wodnych na świecie. To EW Struga zbudowana w 1896 r. Należący do Grupy Energa obiekt powstał na rzece Słupia 121 lat temu, na bazie istniejącego wcześniej młyna. Dzięki modernizacjom i regularnym serwisom (m.in. wymianie turbiny w 2009 i generatora w 2012 r.) obecnie jest to nowoczesna i w pełni zautomatyzowana elektrownia, a jednocześnie zabytek należący do unikatowych obiektów dziedzictwa kulturowego.

EW Żelkowo
Elektrownia wodna Żelkowo na rzece Łupawie zbudowana w 1906 r.; źródło Energa Wytwarzanie

Kolejnymi „stulatkami” wybranymi w aukcji są elektrownie: Żelkowo na rzece Łupawie (1906 r.), Owidz na Wierzycy (1910 r.) oraz Biesowice na Wieprzy (1905 r.). Pozostałe elektrownie to Poganice, Łupawa, Łebień, Juszkowo i Kępice. Większość z tych obiektów powstała w pierwszej połowie XX w. – były to tartaki, młyny. Zostały wyposażone w turbiny oraz generatory i stały się elektrowniami. Są sprawne do dziś, po modernizacji – w zabytkowej zabudowie pracują nowe urządzenia wykorzystujące hydrotechniczny potencjał rzek.

EW Owidz 3.jpg
Elektrownia wodna Owidz na rzece Wierzycy zbudowana w 1910 r.; źródło Energa Wytwarzanie

W aukcji OZE, rozstrzygniętej przez URE 30 czerwca, wybrane zostały 44 instalacje. Minimalna cena po jakiej energia została sprzedana wyniosła 290 zł/MWh, a maksymalna – 474 zł/MWh. Łączna wartość energii kupionej przez URE do 2031 roku wyniosła 116 mln zł. Jej ilość wyniosła 0,3 TWh, z czego elektrownie Energi dostarczą 12 proc.

 Biesowice I i II
Elektrownia wodna w Biesowicach na rzece Wieprzy zbudowana w 1905 r; źródło Energa Wytwarzanie

W Polsce pracuje 727 elektrowni wodnych, z czego 46 jest zarządzanych przez Energa Wytwarzanie. Spółka zarządza m.in. największą w kraju przepływową elektrownią wodną we Włocławku, elektrownią szczytowo-pompową w Żydowie oraz 44 małymi elektrowniami wodnymi, których zdecydowana większość zlokalizowana jest w północnej części kraju. Wiele z nich to zabytki techniki, które dzięki modernizacjom prowadzonym przez Energę produkują dziś energię za pomocą nowych turbin i generatorów. Spółka eksploatuje także trzy instalacje biomasowe, pięć farm wiatrowych oraz dwie elektrownie fotowoltaiczne, w tym największą w Polsce – Czernikowo o mocy zainstalowanej 3,77 MW.

EW Struga 3.jpg
Elektrownia wodna Struga – widok z zewnątrz;  źródło Energa Wytwarzanie

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *