Bezcenne krople – dar z serca

POMORZE. Pracownicy Grupy Energa wzięli udział w kolejnej akcji poboru krwi zorganizowanej w Olivia Business Centre w Gdańsku. W ciągu sześciu godzin zebrano łącznie 63 litry tego bezcennego daru. W akcji uczestniczyły 153 osoby, wśród nich młodzi pracownicy, którzy wpisali się na listę Honorowych Dawców Krwi „Kropelka Energii”. Krew pomoże chorym w walce z rakiem.

Pierwsza w tym roku zbiórka krwi zorganizowana przez Klub „Kropelka Energii” była rekordowa – wzięły w niej udział 153 osoby (w tym 13 po raz pierwszy), które łącznie oddały 63 litry krwi.

Dziewięć osób zdecydowało się przyłączyć do akcji oddając 4 litry krwi bezpośrednio w stacjach w Gdańsku i Olsztynie. Chętnych do wspomagania tej szlachetnej akcji przybywa. Ze względu na dużą frekwencję, część z nich przywieziono do pobliskiej stacji krwiodawstwa.

– W dniu zbiorki, w dniu 15 marca 2017 r.,  pogoda była dla nas szczególnie niełaskawa, gdyż silny wiatr kołysał ambulansami, połamał namiot i dokuczał dawcom zacinając piaskiem po oczach. Te trudności zostały zrekompensowane przede wszystkim satysfakcją po oddaniu krwi – mówi Piotr Krysiński, współorganizator akcji, pracownik Grupy Energa. – Od wielu lat w naszym nieformalnym klubie „Kropelka Energii” propagujemy ideę honorowego krwiodawstwa i organizujemy akcje zbiórki krwi, w której udział biorą nasze koleżanki i koledzy. Wierzymy, że przez oddawanie krwi można pomóc innym, że dzięki temu darowi z serca można uratować wielu osobom  życie.

ENERGA Akcja Kropelka Energii 3.jpg

ENERGA Akcja Kropelka Energii w Gdańsku. Fot. Piotr Krysiński

Akcja „Kropelka Energii” sprawiła, że banki krwi RCKiK w Gdańsku oraz WCKiK Terenowa Stacja w Gdańsku uzupełniły swoje zapasy. Będą one mogły przez najbliższe tygodnie zapewnić szpitalom odpowiednią ilość krwi na potrzeby operacji oraz transfuzji dla chorujących na nowotwory – mówi Tomasz Rubanowicz, współorganizator, pracownik Grupy Energa. – Prowadzimy działania edukacyjne przekonując, że oddawanie krwi to pomoc, którą można nieść innym bezpiecznie, bez uszczerbku dla zdrowia.

Dotychczas Klub „Kropelka Energii” zorganizował 34 akcje zbiórek krwi, w tym 16 akcji z udziałem krwiobusów Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK). Zebrano łącznie ponad 663 litrów krwi (ponad 1470 donacji po 450 ml każda). Udział w akcjach Klubu wzięło 1989 osób, w tym 928 pracowników Grupy Energa.

Kolejne akcje wskazują na coraz większe zainteresowanie dawców i lepsze wyniki. W 2016 roku Klub zgromadził dwukrotnie więcej krwi niż w roku poprzednim. Zebrano ten bezcenny dar w krwiobusach oraz w lokalnych stacjach RCKiK (w Gdyni-Redłowie, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Kaliszu, Koszalinie, Brodnicy, Toruniu, Olsztynie, Działdowie, Ostrołęce, Warszawie). W 2013 roku zebrano ponad 65 litrów krwi w stacjonarnych punktach. Była to reakcja na smutną wiadomość o wypadku komunikacyjnym współpracowników Grupy Energa. W ramach tej akcji zebrano ponad 28 litrów krwi (od 70 osób w 3 dni).
Od 2015 roku podczas każdej akcji do dyspozycji Dawców są dwa krwiobusy, co umożliwia zwiększenie ilości zebranej krwi i skrócenie czas oczekiwania.

Kropelka Energii Wykres 2016 (002).jpg

W ubiegłym roku, podczas pięciu akcji zbiórek krwi w krwiobusach, czyli specjalnie przystosowanych autobusach, zebrano ponad 213,75 litrów krwi (475 donacji po 450 ml każda). Dodatkowo, uczestnicy akcji oddali 29,7 litrów (66 donacji) w stacjonarnych punktach poboru krwi. Zebraną krew dedykowano osobom, które wymagały pilnej pomocy.
Stałym partnerem akcji jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku (RCKiK), które udostępnia nowoczesne ambulanse i umożliwia pobór krwi przez profesjonalny personel medyczny.

W 2017 roku Nieformalny Klub Honorowych Dawców Krwi ENERGA „Kropelka Energii” planuje jeszcze 4 akcje z udziałem krwiobusów. Kolejna akcja zbiorki krwi odbędzie się na parkingu przy kompleksie Olivia Business Centre 17 maja 2017 r.

„Kropelka Energii” w liczbach (na dzień 15.03.2017 r.)
• 16 zbiórek z udziałem ambulansu odbyło się od 8 sierpnia 2012 r.
• 541 osób oddało krew w pięciu zeszłorocznych akcjach
• 663 litrów krwi „Kropelka Energii” zebrała od początku działalności
• 928 razy pracownicy Grupy Energa wzięli udział w akcjach
• 1327 zanotowanych donacji od 8 sierpnia 2012 r.
• 57 osób Grupa Energa przetransportowała samochodami elektrycznymi do WCKiK

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *