Apel o umiar, rozsądek w mediach

MEDIA. Apelujemy do Kolegów Dziennikarzy o umiar, rozsądek i niepodejmowanie działań prowadzących do zaniżania poziomu debaty publicznej poprzez nieuzasadnione naruszanie prywatności czy wprowadzanie odbiorców w błąd – czytamy w Oświadczeniu ZG Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Sprawa dotyczy:

  • publikacji w „Super Expressie” sms-ów wymienianych pomiędzy dwójką posłów, dotyczących ich  relacji osobistych
  • prowokacji TVP Info, red. Pawlicki poinformował o zatrzymaniu przez służby specjalne posła Ryszarda Petru, przewodniczącego Nowoczesnej pod zarzutem szpiegostwa – i po chwili zdementował tę informację.

Oświadczenie ZG Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Apel o umiar i rozsądek

Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraża zaniepokojenie kolejnymi dwoma incydentami, które naszym zdaniem przekroczyły dopuszczalne standardy dziennikarskie i pod względem etycznym stanowiły nadużycie zasady wolności słowa. Pierwsza sprawa dotyczy publikacji przez dziennik „Super Express” sms-ów wymienianych pomiędzy dwójką posłów, ewidentnie nie dotyczących ich działalności publicznej, a relacji osobistych. Druga to prowokacja TVP Info, w której prowadzący poinformował o zatrzymaniu przez służby specjalne polityka opozycji pod zarzutem szpiegostwa, by po krótkim czasie informację tę zdementować i wytłumaczyć, że podanie przez niego nieprawdziwych faktów było tylko przyczynkiem do dyskusji.

Naszym zdaniem, w żadnym z powyższych przypadków interes publiczny nie uzasadniał działań podjętych przez dziennikarzy, a tylko wówczas etycznie usprawiedliwione by było tak głębokie wkraczanie w intymną sferę życia osób publicznych, czy tak daleko idąca prowokacja. Dlatego też apelujemy do Kolegów Dziennikarzy o umiar, rozsądek i niepodejmowanie działań prowadzących do zaniżania poziomu debaty publicznej poprzez nieuzasadnione naruszanie prywatności czy wprowadzanie odbiorców w błąd.

Zarząd Główny SDP 

Informacja czy  „fabrykowanie” informacji?
Red. Maciej Pawlicki, prowadzący program publicystyczny „Studio Polska” antenie TVP Info przekazał „sensacyjną” informację o zatrzymaniu Ryszarda P., lidera Nowoczesnej. Powiedział na wstępie audycji:
Ten program mieliśmy zacząć inaczej, ale poproszony zostałem o odczytanie pilnego komunikatu: „Dziś około 21 funkcjonariusze Urzędu Ochrony Państwa zatrzymali posła Ryszarda P. przewodniczącego partii Nowoczesna. Prokuratura postawiła zarzut szpiegostwa na rzecz obcego państwa, jest domniemanie, że chodzi o Rosję. W tej chwili trwa posiedzenie Sejmu w sprawie immunitetu posła Ryszarda P.”
Zapowiedział, że do tej sprawy odniosą się goście programu, lecz szybko wyjaśnił, że zatrzymania nie było! Powiedział, że jest to przykład  „fabrykowania” informacji o czym ma być dyskusja w programie.

Po programie Nowoczesna zapowiedziała skierowanie skargi do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz złożenie wniosku do Rady Mediów Narodowych o odwołanie Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. Maciej Pawlicki w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl powiedział: „Chcieliśmy pokazać, że kłamstwo ma niedobre konsekwencje i to się udało…”

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, Krzysztof Czabański powiedział w radiowej Trójce, że ta „niby prowokacja” dziennikarska była „wielce niefortunna, szkodząca mediom publicznym, a zwłaszcza telewizji publicznej”. Uznał za szkodliwe dla mediów publicznych podanie w audycji TVP Info tej „informacji”, która miała być prowokacją dziennikarską.

Może zainteresuje Cię:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *